آموزش ساز به کودکان

بیشتر پدر مادرها با این حقیقت روبرو هستند که کودکان در سن پایین کمتر علاقه‌ای به یادگیری و آموزش از خود نشان می‌دهند و به تنها چیزی که اهمیت می‌دهند و برای آنان دارای جذابیت است، بازی‌های متنوع است. پس برای اینکه بتوان آموزش را به کودک در سن پایین شروع کرد ،باید از طریق بازی و سرگرمی باشد تا کودک به‌طرف آن جذب شود. آموزشگاه تخصصی ارف برای کودکان در حین سرگرمی و بازی هنر شگفت‌انگیز موسیقی را هم به آنها می‌آموزد.

ارف چیست؟

یکی از آموزش‌ها و تعلیمات شیرین و موثر موسیقی به کودکان است که می‌تواند به روح آنها اثر بگذارد. زیرا موسیقی موجب آرامش فکری شده و استرس و اضطراب را دور می‌کند. برای اینکه از این مزیت‌ها بهره‌مند شوید باید از کودکی آموزش ببینید. کلاس‌های ارف یعنی آموزش‌های موسیقی به کودکان که از طریق راه و روش‌های خاص انجام می‌شود.

زیرا نمی‌توان آموزش‌های تخصصی موسیقی را به کودک یاد داد. این آموزش‌ها از ۲ تا ۳ سالگی کودک شروع و تا ۵ سالگی می‌تواند تمام سازهای ابتدایی را آموزش ببیند و برای یادگیری تخصصی موسیقی آماده شود. در آموزشگاه تخصصی ارف برای کودکان با ریتم خوانی و نوازندگی سازهای فلوت ریکوردر، بلز، طلبک و … آشنا می‌شوند. زیرا کودکانی که دوره‌های آموزشی ارف را می‌گذرانند بهتر و راحت‌تر می‌توانند سازهای تخصصی را انتخاب کنند. زیرا با آموزش در کلاس‌های ارف کودک از تکنیک و مهارت‌های ذهنی و حرکتی هم بهره‌مند می‌شود.

تکنیک ارف کودکان

آموزش ارف با آسان‌ترین و ساده‌ترین روش‌های مناسب کودکان صورت می‌گیرد و تمام مفهوم را به‌صورت جذاب و دوست‌داشتنی منتقل می‌کنند و تکنیک‌های مورد استفاده در ارف شامل موارد زیر می‌شوند:

  • دست‌زدن
  • با استفاده‌کردن از شخصیت‌های موردپسند کودک
  • پاکوبی و دیگر حرکات
  • صدای حیوانات

ترکیب‌کردن حرکات و ریتم‌ها به‌صورت آرام و تدریجی انجام می‌گیرد تابه درک بهتر موسیقیایی کودک بینجامد. از جمله سازهایی که در آموزشگاه تخصصی ارف برای کودکان استفاده می‌شود، الهام گرفته از سازهای بومی ملل بوده که با نوازندگی و دیدن این سازها کودکان دچار شادی و هیجان می‌شوند. اصول و پایه سازها مانند دیگر سازهای آموزشی بوده؛ ولی روش استفاده آن متفاوت و از روش‌های خلاقانه استفاده می‌شود.

نکات مهم در بالارفتن کیفیت کلاس ارف کودکان

نکات مهم در بالارفتن کیفیت کلاس ارف کودکان

همان‌طور که گفته شد کلاس‌های ارف کلاس‌هایی ترکیبی از آواز، ریتم، حرکت، بیان و… است که توسط وسایل و ابزار کمک‌آموزشی برای یادگیری مفاهیم موسیقی به کودک استفاده می‌شود. برای اینکه کیفیت آموزش کلاس‌ها بهتر و بیشتر شود باید چند نکته در نظر گرفت که عبارت‌اند از:

  • برگزارکردن کلاس ارف به‌صورت گروهی
  • توجه و مدنظر قراردادن سن کودک و دسته‌بندی هر کدام در گروه‌های سنی
  • استفاده از اساتید باتجربه و مسلط به تکنیک‌های آموزش مختلف و متدهای آموزشی روز دنیا
  • برگزارکردن کلاس‌های ارف در یک مکان و محیط با امکانات مناسب و بالا

زیرا برای آموزش به کودکان نیاز به ابزارهای مختلف و متنوعی است که باید یک آموزشگاه تخصصی ارف برای کودکان آنها را دارا باشد. باید کف کلاس‌های آموزشی دارای تاتامی و یا کف‌پوش‌های نرمی باشد تا کودک بتواند بدون کفش وارد شده و به‌راحتی حرکت‌ها را انجام دهد که در بازدهی و آموزش‌ها موثر است.

یادگیری ارف به کودکان چقدر زمان لازم دارد؟

دوره‌های آموزش موسیقی ارف برای کودکان حدود یک سال و نیم و شاید دو سال و نیم به طول می‌انجامد. زیرا دوره و طول این آموزش‌های ارف به سن کودک هم‌بستگی دارد و طبق برنامه‌ریزی آموزشگاه تخصصی ارف برای کودکان در پلان کلاس‌ها طبق سن کودکان دسته‌بندی می‌شوند تا از نظر تکنیک و روش‌های آموزشی و حتی سرعت و توانمندی‌های کودکان در آموزش و یادگیری با هم شباهت داشته باشند.

 پس هرچه سن کودک کمتر باشد مسلما زمان و دوره آموزشی طولانی‌تری خواهد داشت و کمترین سنی که برای شروع کلاس‌های ارف وجود دارد سه سال است و اگر کمتر از این سن باشد باید در دوره‌های آموزشی مادر کودک شرکت کنند.

کلام پایانی

آموزشگاه تخصصی ارف برای کودکان در آموزشگاه پلان تمامی امکانات و ابزار و محیط مناسب برای آموزش ارف به کودکان را دارا است و با داشتن اساتید باتجربه و آگاه با متدهای به‌روز دنیا موسیقی را با روش‌های خلاقانه و جذاب به کودکان شما آموزش می‌دهد.