انواع موسیقی‌های بدنی

در عرصه موسیقی هنرهای جدیدی را شاهد هستیم که یکی از این موسیقی‌ها و هنرهای جدید بیت باکس است که این هنر به‌صورت کامل با بدن فرد اجرا می‌شود و هنرمند می‌تواند صداهای جدید و نوآوری‌هایی را خلق کند. این هنر با رشد بسیار زیادی در حال پیشرفت است و علاقه‌مندان و هنرمندان زیادی در اکثر کشورها و ایران به یادگیری و اجرای این هنر می‌پردازند. در ایران هم در آموزشگاه تخصصی بیت باکس هنرمندان زیادی در حال فراگیری این هنر زیبا هستند.

بیت باکس چیست؟

هنر زیبای بیت باکس اجرای درامز و ساز با استفاده از دهان فرد است و این هنر تقلیدی از سازهای متنوع کوبه‌ای بوده و هنر و باهنر و فرهنگ هیپ‌هاپ هم مرتبط است. اگر بیت با کسر ماهر باشد می‌تواند صدای سازهای دیگر را هم تقلید کرده و با دهان آن را اجرا کند در واقع می‌توان گفت هنر موسیقی بیت باکس هنر جدید و یک نوآوری در اجرای صداها و تولید موسیقی توسط دهان، بینی و گلو است.

هر فردی در هر مکان و محیطی با امکانات محدود هم می‌تواند این آموزش‌ها را بیاموزد. در آموزشگاه تخصصی بیت باکس این هنر اولیه را که توسط بدن انسان به‌عنوان ابزاری برای موسیقی است آموزش داده می‌شود و گاهی به‌عنوان ضرب دهانی یا حتی حنجره نوازی هم معروف است.

نحوه اجرای بیت باکس

اجرای هنر موسیقی بیت باکس توسط بدن انسان و با به‌کارگیری حنجره، گلو و بینی انجام می‌شود و برای اجرای این مهارت و هنر باید با صدای kick_Drums و صدای Hit_ HAT و صداهای share_ Drums آشنایی پیدا کرده و بتواند آنها را اجرا کند. در زمان شروع یادگیری این هنر زیبا باید روی گروهی از صداها و حروف تمرکز و تمرین کرد. یکی از حروف و صداها حروف ب،B است. برای اینکه صداها را بهتر تولید کنید باید بیان نیرومند و رسایی را با دهان و نوسان‌های لب یاد بگیرید.

زیرا این روش‌ها و تکنیک‌ها موجب می‌شود هوا بین لب‌ها به لرزش در بیاید. این روش که هوا بین لب‌ها می‌لرزد را زمانی هنرجو می‌تواند این تکنیک را انجام دهد و لب‌های خود را به‌صورت کوتاه به لرزش در بیاورد و لب را ببندد و فشار را زیاد کند که در زمان باز کردن لب‌ها بتواند آن را کنترل کند تا برای زمان کمی دچار لرزش شود. اگر هنرجو بتواند در آموزشگاه تخصصی بیت باکس این تمرین را به‌درستی یاد بگیرد و با دهان و زبان صداهای جدید را تولید کند در آینده‌ای نه‌چندان دور یک بیت با کسر حرفه‌ای خواهد شد.

جایگاه بیت باکس در دنیای امروزی

جایگاه بیت باکس در دنیای امروزی

امروزه ویدئوهای بیت باکس در اینترنت بسیار زیاد پخش می‌شود و موجب شده این هنر زیبا دارای محبوبیت جهانی شود. امروزه میلیون‌ها نفر در اکثر کشورهای جهان به تماشا و حتی اجراکردن بیت باکس می‌پردازند. یک بیت با کسر از دست و دیگر عضوهای بدن خود برای اینکه طبق صدا و تاثیر خوب و حتی ریتم مناسب استفاده ‌کند، بهره می‌برد. زیرا اصول و قاعده یادگیری آن ساده است که بعد از یادگیری می‌تواند آن را شخصی‌سازی کند و با روش‌هایی مانند کشیدن هوا، دمیدن در بین انگشت‌ها و… نسبت به خلاقیت‌های خود استفاده کند.

بیت با کسر‌های ماهر می‌توانند ۸ صدای متنوع را هم‌زمان تولید کنند که بسیار خارق‌العاده است. انواع بیت باکس‌هایی که مدرنیزه شده‌اند در آثار هنری و فیلم‌های بسیاری مشاهده می‌شود و حتی مسابقات زیادی در این زمینه برگزار می‌شود که در سطح بین‌المللی بوده و کشورهای مختلف در آن شرکت می‌کنند. این مسابقات سه سال یک‌بار و مسابقاتی هم سالیانه برگزار می‌شود که یکی از مشهورترین آن چلنج‌ها هستند. برای یادگیری این هنر و خلق خلاقیت‌های جدید صدا می‌توان در آموزشگاه تخصصی بیت باکس شرکت کرده و با استادان معروف در این زمینه تکنیک‌های ویژه‌ را به‌درستی آموخت.

کلام پایانی

برای یادگیری بیت باکس علاوه بر شرکت در بهترین آموزشگاه تخصصی بیت باکس باید فرد دارای علاقه و همچنین استعداد در این زمینه هم باشد و تمرین‌های زیادی را برای یادگیری و مهارت در این هنر داشته باشد تا بیت با کسر حرفه‌ای شود. برای این کار آموزشگاه پلان دارای اساتید حرفه‌ای در این زمینه است