آموزش موسیقی کودکان

هیچ‌کس نمی‌تواند منکر اثرگذاری موسیقی بر روی جسم و روح انسان شود. موسیقی غذای روح انسان است و یکی از مهم‌ترین تغذیه است که روح به آن نیاز دارد. البته این تغذیه بستگی به سلیقه فرد دارد که شنیدن کدام ساز روح و جسم او را آرام می‌کند. زیرا آلات موسیقی مختلفی از ایرانی و خارجی وجود دارد. پس برای یادگیری و تغذیه بهتر روح فرزندان خود به بهترین آموزشگاه تخصصی موسیقی کودک مراجعه کنید و از کودکی به فکر تغذیه روح جسم او باشید.

آموزش موسیقی به کودکان

موسیقی موجب آرامش کودک می‌شود و طبق تحقیقات موسیقی به همان میزانی که موجب آرامش پدر و مادر کودک می‌شود، به همان میزان در آرامش کودک هم تاثیر دارد. پس پدر و مادری که به شنیدن موسیقی علاقه دارند و از آن لذت می‌برند، می‌توانند از همین روند برای آرامش کودک خود هم استفاده کنند.

موسیقی کودک نوعی از سبک موسیقی است که دارای سازهای ویژه و حتی آهنگ‌های ساده است که توسط آهنگ‌سازان برای کودکان تولید و پرداخته می‌شود که از سن  کودکی تا نوجوانی آنها را در برمی‌گیرد. هدف از تولید موسیقی کودک، تفریح و آموزش او است. زیرا تعلیم‌ و تربیت کودک برای یادگیری، آگاه‌سازی، مهارت و حتی بازی و آشناشدن بافرهنگ‌های بومی نقش مهمی دارد.

چه زمان باید کودک خود را به آموزشگاه موسیقی فرستاد؟

در مطالب گذشته گفته شد که آموزش موسیقی در کودکی می‌تواند بسیار مفید و کارگشا باشد و موجب تقویت ذهن و جسم کودک شود. اما اینکه چه زمانی باید فرزند خود را به کلاس‌های آموزشی موسیقی فرستاد کمی دشوار و پیچیده است. ابتدا تصویر اولیه کودک از موسیقی و ساز و حتی عملکرد و علاقه او در یادگیری بسیار موثر است و باید کار با کودک را بادقت و توجه بیشتری انجام داد.

طبق تحقیقات بعضی از موسسه ها گفته شده است که بهترین زمان برای ورود کودک برای آشنایی و یادگیری در کلاس زمانی است که فرزند شما تا حدودی با آن آشنا باشد و با چند نمونه از ابزار و آلات موسیقی آشنایی داشته باشد. به دلیل اینکه بعضی از کودکان زمانی که وارد کلاس می‌شوند خود را با دیگر هم‌کلاسی‌های خود مقایسه می‌کنند.

کلاس موسیقی خوب

پس از راه‌های کم‌دردسر آموزش مقدماتی موسیقی به کودک در منزل  و استفاده‌کردن از نرم‌افزارهای آموزشی که شامل فیلم و زبان ساده است و به‌راحتی می‌توان به کودکان آموزش داد. بعد از آموزش می‌توان کودک را در بهترین آموزشگاه تخصصی موسیقی کودک ثبت‌نام کرده و مراحل آموزش را اصولی ادامه داد.

ویژگی‌های کلاس موسیقی خوب و مناسب

آموزش به کودک، حساس و نیاز به‌دقت و آرامش و حوصله دارد. قبل از اینکه کودک خود را به کلاس‌های آموزش موسیقی بفرستید باید تحقیق کنید و بدانید که آیا بهترین آموزشگاه تخصصی موسیقی کودک فاکتورهایی که در زیر برای شما ارائه می‌شود را دارا است یا خیر. فاکتورهای یک کلاس موسیقی خوب عبارت‌اند از:

 • باید توجه کنید که اساتید آموزش مخصوص کودکان را داشته باشد که در زمینه روان‌شناسی کودک هم تخصص داشته باشند.
 • یک واحد روان‌شناس کودک در کنار بخش آموزش موسیقی وجود داشته باشد.
 • آموزشگاه کوچک نباشد و دارای فضاهای سبز و طبیعی برای استراحت باشد.
 • دسترسی مناسب و خوبی به محل زندگی داشته باشد تا رفت‌وآمدها موجب خستگی او نشود.
 • فعالیت‌های جانبی در کنار آموزش اصلی داشته باشد تا در کودک ایجاد انگیزه نماید مثل برگزاری کنسرت.

ویژگی‌های یک آموزشگاه موسیقی خوب

امروزه با پیشرفت و افزایش جمعیت تعداد آموزشگاه موسیقی بسیار زیاد شده است. اما برای اینکه بتوان بهترین آموزشگاه تخصصی موسیقی کودک را انتخاب کرد، باید به نکات مهمی در زمینه ویژگی آموزشگاه توجه کرد. این ویژگی‌های مهم در مورد آموزشگاه‌ها عبارت‌اند از:

 • آموزشگاه مناسب و باکیفیت، خود را در انتخاب ساز مناسب برای کودک شما موظف می‌داند و مشاوره کامل درستی را ارائه می‌کند.
 • یک آموزشگاه تخصصی باید مدارک معتبری را ارائه کند.
 • برای رفتن به آموزشگاه بتوان از وسایل حمل‌ونقل عمومی یا شخصی به‌راحتی و در هر زمانی استفاده کرد.
 • آموزشگاه تخصصی خوب موسیقی باید دارای امکاناتی نظیر آسانسور و پارکینگ هم باشد.
 • یک آموزشگاه معتبر و خوب دارای اساتید ماهر و باتجربه‌ای است.
 • از نظر موقعیت مکانی به‌راحتی به محل سکونت فرد دسترسی مناسب داشته باشد.

کلام پایانی

علم ثابت کرده است که محیط آموزشی خوب تاثیر زیادی در یادگیری دارد. زیرا اگر بهترین استاد با بهترین روش و تکنیک آموزشی مهیا باشد؛ ولی محیط و فضای آموزشی سرد و دلگیر باشد، کودک دل‌زده می‌شود. پس بهترین آموزشگاه تخصصی موسیقی کودک در تهران می‌تواند مجموعه بزرگ و مجهز پلان باشد که همه ویژگی‌های آموزشگاه معتبر و خوب را دارا است.