اهمیت گریم در بازیگری

با گسترش و رشد هنر و صنعت تلویزیون و سینما در این چند دهه گذشته به‌اندازه‌ای بوده است که سریال‌ها و فیلم‌ها و برنامه‌های متنوع و قابل‌قبولی پخش شده و هنوز هم در حال تولید و اکران است. بازیگران این فیلم و سریال‌ها باید به طور باورپذیری قبل از ایفای نقش‌های خود توسط یک گریمور ساده یا سنگین گریم شوند که در روند فیلم‌ها موثر است. صنعت سینما نیاز به افرادی ماهر با خلاقیت‌های بالایی دارد که افراد علاقه‌مند برای آموزش بهتر و اصولی به آموزشگاه تخصصی گریم در نارمک به نام پلان مراجعه می‌کنند.

گریم چیست؟

کلمه ای فرانسوی و از گریماسک نشات گرفته که یعنی تغییر و تحولی که در صورت و دیگر اعضای بدن انجام می‌شود. اگر به‌صورت علمی آن را معنی کنیم؛ یعنی تبدیل و تغییر عضلات صورت است. گریم معمولا اغلب در تلویزیون و سینما برای تغییردادن چهره بازیگران در ایفای نقش‌های جدید انجام می‌شود.

فردی که این عمل را انجام می‌دهد گریماژ می‌گویند. گریم دارای انواع مختلفی مانند گریم تئاتری، سینمایی، تلویزیونی و گریم شخصی و… است. این هنر دارای قدمتی زیاد است و به دوران باستانی مصر برمی‌گردد افراد برای مراسم‌های مذهبی و سنتی در آن زمان  از این روش استفاده می‌کردند.

هدف از انجام گیریم چیست؟

بیشتر نقش‌هایی که به افراد بازیگر در سریال‌ها و فیلم‌های مختلف ارائه می‌شود شاید در دنیای واقعی امکان وجودی نداشته باشد. پس برای این که نقش طبیعی‌تر جلوه کند این بازیگران توسط گریمور گریم می‌شوند. زیرا در بعضی از اوقات نیاز است که چهره بازیگر پیرتر و یا جوان‌تر به نظر بیاید. پس باید تغییراتی اساسی و اصولی روی چهره فرد انجام شود.

می‌توان گفت تغییر چهره فرد بازیگر از حالت معمولی خود به نقشی که قرار است در آن بازی کند تغییر پیدا می‌کند که از مهم‌ترین هدف‌های گریم سینمایی محسوب می‌شود. هرگونه تغییر در چهره و حتی اندام بازیگر برای دست‌یافتن به چهره مطلوب را گریم می‌گویند که نیاز هر بازیگر برای ایفای نقش است. آکادمی‌ها و آموزشگاه‌های مختلفی این هنر را آموزش می‌دهند؛ مانند آموزشگاه تخصصی گریم در نارمک

اهمیت آموزش انواع گریم سینمایی

دنیای گسترده گریم شامل صدها تغییر حالت چهره است و علاقه‌مندان زیادی دوست دارند این هنر را بیاموزند. البته شاید نتوان تمام ترفندها و روش‌هایی که در گریم وجود دارد را به‌صورت تخصصی در دوره‌های آموزشی گریم مشاهده کرد و آنها را آموخت. برای اینکه یک گریمور سطح مهارت خود را بیشتر کند باید بتواند انواع سبک‌های گریم را یاد بگیرد که این موارد در آموزشگاه تخصصی گریم در نارمک به‌صورت اصولی انجام می‌شود. یکی از دوره‌های آموزشی به پوشش کامل صورت فرد و خلق یک صورت متفاوت و جدید می‌پردازد. این چهره جدید می‌تواند فردی پیر یا چهره فردی باشد که دارای صدمه و آسیب‌های زیاد مختلف در صورت دارد و یا حتی شبیه یک موجود خیالی است.

انواع گریم‌های سینمایی

انواع گریم‌های سینمایی

در کل گریم دارای دو نوع است که یکی سینمایی و دیگری گریم عروس است که ما در این مطلب بگیریم سینمایی می‌پردازیم. گریم سینمایی روش‌های مختلفی دارد که شامل موارد زیر می‌شوند:

متعادل‌سازی

در این روش گریم انواع عیب‌های چهره، کوچک‌کردن قسمت‌هایی از صورت توسط تکنیک‌های سایه و روشن، تغییر فرم ابروها، متعادل‌کردن چشم که کوچک یا بزرگ کردن آن و در کل توازن ایجادکردن در تمامی قسمت‌های صورت از مراحل متعادل‌سازی است.

پروتز سازی

زمانی که از چهره فردی توسط تکنیک و روش‌های مختلف قالب‌گیری می‌شود و در ساخت ماسک‌های فانتزی، شبیه‌سازی، لاتکس و… استفاده می‌شود همه موارد از اجزای پروتز سازی محسوب می‌شود.

نامتعادل سازی

انواع تغییر و ایجاد سوختگی، بالماسکه، زخم و جراحت، پیری و جوانی، ایجاد چهره‌های عروسکی و کارتونی، شکستگی، تاول و خال و آموزش روش‌های مختلف گریم سینمایی که از زیر مجموعه‌های نامتعادل سازی است را می‌توانید در آموزشگاه تخصصی گریم در نارمک زیر نظر اساتید باتجربه و ماهر آموزش ببینید.

کلام آخر

در تهران آموزشگاه‌های زیادی برای آموزش گریم و چهره‌پردازی وجود دارد. اما بهترین آموزشگاه تخصصی گریم در نارمک آموزشگاه بزرگ پلان است که یکی از مجهز‌ترین و با امکانات‌ترین آموزشگاه‌های موجود در تهران محسوب می‌شود که دارای اساتیدی باتجربه و معروف است.