نقاشی با پاستل

پاستل یکی از کاربردی‌ترین ابزارها در نقاشی جهت رنگ‌آمیزی است. از این ابزار می‌توان در کنار گواش، آبرنگ و دیگر رنگ‌های چسبی استفاده کرد. گاهی از پاستل برای تغییر تون رنگ نقاشی نیز استفاده می‌شود و معمولا روی پس‌زمینه سفیدرنگ جلوه خاص و بهتری دارد. برای اینکه یک نقاشی پاستل به‌صورت زیباتر و برجسته‌تر دیده شود، تکنیک‌های خاصی وجود دارد. افراد علاقه‌مند یادگیری نقاشی با پاستل تکنیک‌های نقاشی پاستل می‌توانند با پیداکردن یک آموزشگاه تکنیک‌های نقاشی با پاستل زیر نظر یک استاد شروع یادگیری کنند.

روش‌های کار با پاستل

در کار با پاستل از دو روش خشک و خیس استفاده می‌شود. در کار با پاستل سبک‌ها و تکنیک‌های متنوعی مانند سبک سنتی یا همان تکنیک خشک، تکنیک ترکیب‌کردن، سبک مرطوب اسکامبل کردن، هاشورزنی و گلیز کردن وجود دارد. بیشترین تکنیک‌ها در تکنیک لایه‌گذاری قرار دارند. برای ایجاد یک نقاشی پررنگ، تکنیک‌های مرطوب، سایه‌های نرم و سخت و فیکس سازی اهمیت زیادی دارند. فردی که قصد یادگیری حرفه‌ای نقاشی با پاستل را دارد، باید این تکنیک را یاد گرفته و نکات ضروری را بدانند.

تکنیک ترکیب‌کردن

در این تکنیک دو رنگ مختلف را ترکیب کرده، طوری که یک هارمونی واحدی زیاد شود. رقاص با استفاده از این تکنیک می‌تواند لایه‌های رنگی زیادی ایجاد کرده و اثری بسیار جذاب زیبا خلق کند. برخلاف نقاشی با رنگ‌روغن که ترکیب را روی پالت انجام می‌دهند، فرد پاستل کار این تکنیک را به‌صورت مستقیم روی سطح انجام می‌دهد. برای زیبایی و بی‌نظیر بودن کار باید تعادل بین رنگ‌ها رعایت شده و در سایه‌روشن‌های نرم و سخت دقت شود. یادگیری این تکنیک از یک استاد ماهر می‌تواند باعث ایجاد مسیر آموزشی حرفه‌ای شده و کار راحت‌تر شود.

تکنیک اسکامبل و گلیز

اسکامبل تکنیکی است که ازآن‌جهت اضافه‌کردن لایه‌های بسیار ظریف برای ایجاد افکت‌های زیبا در نقاشی استفاده می‌شود. برای این تکنیک به رنگ‌های روشن، رنگ‌های مات به همراه ابزارهای نرم نیاز است. در تکنیک گلیز کردن ‏ به رنگ‌های رقیق و سبک و قلموهای نرم نیاز است که بتوان نقاشی را تیره یا روشن کرد. این تکنیک‌ها به نوع پاستل مورداستفاده و نورپردازی نیز بستگی دارند. افراد برای ایجاد یک اثر حرفه‌ای و زیبا باید به تکنیک‌های معرفی شده تسلط داشته باشند. برای حرفه‌ای شدن بهتر است هنرجویان با ثبت نام در یک آموزشگاه تکنیک‌های نقاشی با پاستل کار خود را شروع کنند.

تکنیک هاشورزدن

تکنیکی است که برای پاستل‌های سخت مناسب بوده و معمولا مورداستفاده طراحان قرار می‌گیرد. این تکنیک با ایجاد خطوط موازی و نزدیک‌شدن این خطوط به هم‌ بافت یا تونالیته ایجاد می‌شود. قدم بعدی در این تکنیک هاشورهای ضربدری است که تکنیکی مناسب برای طرح اولیه است. این تکنیک نیز از مواردی است که هنرجو باید آن را به‌دقت یاد گیرد.

نقاشی با پاستل

نقاشی با پاستل

دوره آموزشی نقاشی در موسسه پلان

این موسسه در زمینه نقاشی دو دوره طراحی و نقاشی و نقاشی و خلاقیت را در چهار سطح مقدماتی میانی تکمیلی و پیشرفته برگزار می‌کند. در دوره طراحی و نقاشی هر ترم ۲۴ جلسه است که گروهی هر جلسه سه ساعته بوده و اگر به‌صورت خصوصی باشد، هر جلسه یک و نیم ساعت است. دوره نقاشی و خلاقیت نیز در هر دارای ۱۲ جلسه است که به‌صورت گروهی در هر جلسه دو ساعته بوده و در صورت خصوصی‌بودن هر جلسه یک ساعت است.

ثبت‌نام در بهترین آموزشگاه نقاشی تهران

یکی از بهترین آموزشگاه‌های نقاشی با پاستل در تهران موسسه فرهنگی هنری پلان است که دارای بهترین استادان برای هنرجویان است. افراد می‌توانند با شرکت در دوره‌های این موسسه اولین قدم خود را در مسیر حرفه‌ای هنر و نقاشی بردارند و به‌سوی موفقیت پیش بروند. برای مشاهده دوره‌های نقاشی می‌توان به دوره‌های سایت پلان مراجعه کرد و از تعداد جلسات آنها آگاه شد.

کلام آخر

هر هنرجویی برای شروع کار نیاز به منابع زیادی دارد. در ابتدای کار اگر راهنمایی یک استاد وجود نداشته باشد، ممکن است افراد بسیاری از تکنیک‌ها را اشتباه یاد بگیرند. به همین دلیل بهتر است ابتدا هنرجویان یک آموزشگاه تکنیک‌های نقاشی با پاستل را انتخاب کرده و سپس کار را شروع کنند. در این صورت بهترین نتیجه را می‌گیرند.