آموزش زبان‌های عمومی و تخصصی در آموزشگاه

اگر داوطلبین و دانشجویان زبان تخصصی را آموزش ببینند، در هر رشته‌ای که هستند این توانایی را پیدا می‌کنند که به تمام اطلاعات جهانی در مورد رشته‌های خود دست پیدا کنند. رشته معماری هم این قانون را دارد. زیرا بیشتر منابع معتبر در مورد معماری به زبان انگلیسی است که برای بهره‌مندی از آن باید به این تخصص دست پیدا کرد. می‌توان با شرکت در آموزشگاه زبان تخصصی معماری با تمام واژه‌ها و مفاهیم تخصصی معماری آشنا شده و همیشه یک‌قدم از دیگر همکاران جلوتر بود.

آموزش زبان تخصصی معماری

زمانی که فردی در زمینه معماری به تحصیل می‌پردازد، باید بداند زبان تخصصی هم در این رشته بسیار مهم است. زیرا قسمت زیادی از منابع و اطلاعات در مورد معماری به این زبان وجود دارد که می‌توان با مطالعه این مقاله‌های مربوط به معماری به زبان انگلیسی اطلاعات خود را بیشتر کرد. بسیار لازم و ضروری است و هم اینکه برخی از کلمات تخصصی بوده که در زبان فارسی هم مفید است.  ولی دارای معنا و مفهومی است که برای دانستن صحیح آن باید به زبان انگلیسی جستجو کرد تا اطلاعات مفید و مناسب را به دست آورد.

این اطلاعات در راه انجام پژوهش‌ها و آموزش معماری کمک زیادی به فرد می‌کند. در زمان رسم نقشه‌ها و دیتیل‌ها بخش‌های زیادی از اطلاعات مربوطه به زبان انگلیسی هستند. آموزش و یادگیری آنها به‌صورت مختصر یکی از لازمه‌های افراد متخصص معماری است. در آموزشگاه زبان تخصصی معماری واژه‌ها و کلماتی که بسیار پرکاربرد و تخصصی هستند در دسته‌بندی‌ها توسط روش‌های تصویری آموزش داده می‌شود تا دانشجو با این کلمات و واژه‌ها آشنایی پیدا کرده و با کاربرد و ریشه و تصویر آن هم آشنایی پیدا ‌کند.

بهترین استاد زبان کنکور ارشد و دکترا کیست؟

هدف از آموزش زبان تخصصی معماری

یادگیری و آموزش زبان تخصصی معماری فقط یادگیری معنی کلمات به زبان دیگر نیست. هدف از آموزش ارائه‌دادن مفهوم کلی در قسمت‌های مختلف در کنار فهم و درک این واژه‌ها و کلمات است. پس هدف از آموزش زبان تخصصی دانستن اینکه یک کلمه دارای چه مفهوم و چه ریشه‌ای در فرم بوده و ریشه در کجای تاریخ دارد است.

پس فهمیدن و ارائه‌کردن واژه‌ها در معماری و ردیف‌کردن چندین کلمه و مفهوم در کنار هم نیست. بلکه با چندین کلمه هر چند به‌صورت محدود و با کمک‌گرفتن از تصویر آنها را یاد می‌گیرید. آموزش فقط برگرداندن کلمات و مفهوم انگلیسی نیست و در قسمت‌های مختلف کلمه‌هایی که دارای ریشه‌های فارسی، فرانسوی، عربی و… هستند مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و همه آنها را هم در آموزشگاه آموزش داده می‌شود.

چرا آموزش زبان تخصصی دارای اهمیت است؟

یکی از رشته‌های بسیار رایج و بین‌المللی که نسبت به شرایط و پیشرفت‌های تکنولوژی و نسبت به اختراعات و اطلاعات جدید، روش‌های جدیدی را آغاز کرده است رشته معماری است. یک معمار توانا و موفق کسی است که در این جریانات و تحولات قرار بگیرد.  قسمت زیادی از آموزش‌های معماری که امروزه انجام می‌گیرد از واژه و کلمات تخصصی برخوردار است که ممکن است ریشه فارسی نداشته باشد. باید برای درک این مفاهیم و واژه‌ها اطلاعات و آشنایی کافی را کسب کنید.

طور مثال اگر کارفرما در مورد دیتیل کار و یا رخ‌بام‌ها حرفی زده و سوالی می‌پرسد باید معمار مفهوم و منظور کارفرما را بداند. در معماری آموزش همیشه وجود دارد و این یادگیری و آموزش توقفی نداشته و نباید داشته باشد؛ زیرا همیشه مسائل و موضوع‌های جدیدی وجود دارد که باید آن را بیاموزید. برای یادگیری بهتر باید به زبان‌های دیگر یا حداقل به زبان تخصصی معماری آشنایی پیدا کرده تا در مسیر یادگیری سدی وجود نداشته باشد. البته قسمت‌هایی از آموزش زبان به مفاهیم و کلماتی می‌پردازد که در معماری سنتی ایرانی بوده و هنوز هم کاربرد دارد.

بعضی از این واژه‌ها و کلمات دارای معادل قابل‌فهم و هم معنی هستند. اما بخش‌های زیادی از این واژه‌ها به قسمت‌هایی از المان‌ها و شکل‌های هندسی که در معماری سنتی ایرانی وجود دارد متذکر می‌شود. باید در آموزشگاه زبان تخصصی معماری با رسم شکل و مثال‌های تصویری معنا و کاربرد آنها بیان شود.

کلام آخر

آموزشگاه زبان تخصصی معماری پلان موسسه فرهنگی هنری است که دارای اساتید باتجربه در زمینه زبان کنکور است. یکی از اساتید معروف این مجموعه آقای بابک رستمی است که با روش و متدهای جدید آموزشی موفقیت‌های زیادی در این زمینه آموزش دانشجویان داشته است.