روش‌های یادگیری مجسمه‌سازی

از هنرهای بسیار خلاقانه و زیبا که از قدیم تا به امروز افراد زیادی را به خود جذب کرده است، هنر جذاب مجسمه‌سازی است. باگذشت زمان تغییراتی در این هنر رخ‌داده است بیشتر هنرمندان از تکنیک و روش‌های جدید به این هنر می‌پردازند. هنر مجسمه‌سازی در هنر تجسمی و فرهنگ یک کشور بسیار تأثیرگذار است. امروزه بیشتر آثار بزرگان که به‌صورت ماندگار وجود دارد توسط این هنر به وجود آمده است. برای آموزش اصولی و ایجاد آثار جدید و خلاقانه می‌توانید از آموزشگاه مجسمه‌سازی شرق تهران یعنی پلان بهره‌مند شوید.

هنر مجسمه‌سازی

یادگیری مهارت مجسمه‌سازی هم مانند دیگر هنرهای موجود برای این است که فرهنگ و زبان ملت‌های مختلف انتقال پیدا کند و می‌توان گفت یک‌زبان بین‌المللی و مشترک در دنیا به شمار می‌رود. مجسمه‌ساز باید ذهنی خلاق و دارای دست‌های قدرتمندی باشد تا بتواند تکنیک‌ها و مهارت‌های این هنر را به‌خوبی آموزش ببیند. البته از ابزارهای مختلف و موردنیاز هم باید برخوردار باشد.

هنر مجسمه‌سازی فقط به داشتن موادی مانند گل ختم نمی‌شود و باید توانایی و مهارت لازم را به دست آورید تا بتوانید با نقره، طلا و فلزات دیگر همین کار را اجرا کنید. یادگیری هنر مجسمه‌سازی از زیر شاخه‌های هنرهای تجسمی بوده و از هنرهای قدیمی موجود در دنیا محسوب می‌شود. این هنر با داستان‌سرایی ارتباط دارد و اگر فردی بتواند داستانی را در ذهن خود تداعی کند با دست‌های خود می‌تواند به یک گل خام را فرم و شکل دهد و این داستان ذهنی موجب ایجاد یک‌شکل و فیگوری جالب و جذاب از گل می‌شود.

مواد زیادی برای این هنر نیاز است که نوع رایج و راحت آن برای شکل‌گیری گل‌ها هستند. زیرا کار با آنها بسیار لذت دارد و می‌توان در آموزشگاه مجسمه‌سازی این لذت را چندین برابر تجربه کرد.

روش‌های مجسمه‌سازی

امروزه هنر مجسمه‌سازی دارای تنوع بسیار زیادی شده است و با سه روش می‌توان به ساخت و خلق آثار مجسمه‌سازی پرداخت‌. این سه روش عبارت‌اند از:

حکاکی

این روش بیشتر برای متفاوت کردن روش‌های مدل‌سازی صورت می‌گیرد به‌جای اینکه موادی به آن اضافه شود موادی را از آن حذف می‌کنند در این روش مجسمه‌سازی ابزارهایی مانند مغار و چاقو بخش‌هایی از سنگ یا چوب را کنده و به طرح موردنظر می‌رسند.

مدل‌سازی

این روش مجسمه‌سازی با گل رس، فوم و دیگر متریال‌های نرم و انعطاف دار انجام می‌شود و فرد مجسمه‌ساز قطعاتی را به مواد اضافه می‌کند تا طرح موردنظر را خلق کند.

سرهم‌بندی یا کلاژ

در این روش هنری فرد مجسمه‌ساز است که از قسمت‌هایی از فلز، چوب و یا پلاستیک استفاده می‌کند و با سرهم کردن این مواد یک آثار جدیدی را خلق می‌کند و در دوران مدرن شکل‌های تخیلی و انتزاعی با این روش انجام می‌گیرد. در آموزشگاه مجسمه‌سازی شرق تهران می‌توان تمامی روش‌های مجسمه‌سازی را به‌صورت اصولی و درست آموزش دید.

انواع مجسمه‌سازی

هنر زیبا و خلاق مجسمه‌سازی را می‌توان به دودسته طبقه‌بندی کرد که این دسته‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

نقش‌برجسته

این مدل از مجسمه‌سازی کنده‌کاری است که معمولا تصویری روی پس‌زمینه مسطح قرار می‌گیرد. کنده‌کاری به نقش‌برجسته هم شهرت دارد و مجسمه‌هایی که سه‌بعدی هستند و به پس‌زمینه متصل می‌شوند از این دسته هستند.

پیکره‌سازی

مدل و روش دیگری از مجسمه‌سازی است که مجسمه‌های خلق شده روی پس‌زمینه قرار نمی‌گیرند و مستقل و آزاد هستند. امروزه بیشتر مجسمه‌های پرتره و حتی تندیس‌ها به این شکل و مدل ساخته می‌شوند و برای آموزش بهتر این مدل‌های مجسمه‌سازی می‌توانید به آموزشگاه مجسمه‌سازی در شرق تهران مراجعه کنید و زیر نظر اساتید باتجربه تمام تکنیک‌ها و روش‌های اصولی را با متریال‌های مختلف تجربه کنید.

چطور مجسمه‌سازی را یاد بگیریم

چطور مجسمه‌سازی را یاد بگیریم؟

برای فردی که به این هنر جذاب علاقه دارد نیازمند داشتن پشتکار، صبر و تمرکز و حوصله است باید توسط روش‌های زیر به آموزش این هنر زیبا بپردازد. این روش‌ها شامل موارد زیر میشوند:

دوره‌های آموزشی

امروزه در بیشتر شهرهای کشور دوره‌های آموزشی در آموزشگاه مجسمه‌سازی برگزار می‌شود و فرد می‌تواند به روش نظری و علمی و یادگیری نکات اصولی مجسمه‌سازی را به‌درستی آموزش ببیند.

کتاب و مطالعات آموزشی

برای آموزش و یادگیری هر هنری منابع زیاد و متنوعی مانند مجله‌ها و کتاب‌ها وجود دارد که برای مجسمه‌سازی هم این قانون صدق می‌کند و با خواندن این منابع می‌توان تکنیک‌ها و نکات مهم مجسمه‌سازی را آموخت.

تمرین و کسب تجربه

هنر مجسمه‌سازی هم مانند دیگر هنرها نیاز به ممارست و تمرین دارد؛ زیرا با تمرین و تکرارکردن تکنیک‌ها و مهارت‌ها، می‌توان پیشرفت خود را افزایش داد.

کلام پایانی

آموزشگاه مجسمه‌سازی شرق تهران یعنی موسسه بزرگ پلان دارای دوره‌های آموزشی انواع هنرها و هنرهای تجسمی بوده و مجسمه‌سازی را هم با تمام تکنیک‌ها و روش‌ها به‌تمامی سنین آموزش می‌دهد.