موسسه فرهنگ، هنری پلان، یک آموزشگاه نقاشی با آبرنگ در شرق تهران است.

آموزشگاه نقاشی با آبرنگ شرق تهران

نقاشی با آبرنگ، در سرتاسر جهان، یکی از روش های شناخته شده برای نقاشی است.آبرنگ در شکلی، نزدیک به شکل امروزی، به عنوان یکی از ابزار های نقاشی، به قبل از قرن ۱۸ برمیگردد و در طی گذشت زمان، با تلاش شیمیدان ها، ترکیب های بهتریف جایگزین، انواع قدیمی آن شد. امروزه آبرنگ ها به دو صورت تيوپي و قرصي در رنگ های مختلف، در بازار فروخته می‌شوند.

آبرنگ دارای رنگ هايی بسيار متنوع و زیباست. از ویژگی های مثبت آبرنگ می‌توان به ترکيب راحت  رنگ ها اشاره کرد. همچنین خشک شدن سریع نیز، روند کشیدن نقاشی را تسریع می‌بخشد. نقاشي هاي آبرنگ يکي از جذاب ترین و لطيف ترين انواع نقاشي است و نباید آبرنگ را برای ساخت یک اثر چشم نواز دست کم گرفت و آن را مخصوص کودکان دانست. اما باید توجه داشت که امکان اصلاح نقوش طراحی شده توسط آبرنگ کار آسانی نیست.

آموزشگاه نقاشی با آبرنگ شرق تهران

نقاشی – آموزشگاه نقاشی با آبرنگ شرق تهران

روش های متدوال در استفاده از آبرنگ

در هر شاخه از هر تکنیک ها و یا روش های متدوالی وجود دارد که اکثر هنرمندان با استفاده از آنان به خلق آثار خود می‌پردازند و همچنین این روش ها را به هنرجویان می‌آموزند. مسلما یادگیری روش های مخصوص هر هنر و نقاشی با آبرنگ تاثیر ملموسی در بهبود روند نقاشی دارد. و اما روش ها:

تکنیک خیس در خیس

تکنيک خيس در خيس یکی از این روش هاست و براي ايجاد پس زمينه هاي محو و کم رنگ با جزئيات کم و مات به کار مي رود. در این روش، قلمو و کاغذ، هر دو خیس هستند و با خیس شدن قسمت هایی از پس زمينه کاغذ به حرکت روان و يکنواخت رنگ روي صفحه کمک مي کنند، بدین صورت که با تماس قلم مو بر روی صفحه خیس، رنگ راه را پیدا می‌کند و قسمت های تر را رنگ می‌کند. برای این کار باید ابتدا بوسيله قلم موي تميز و خيس قسمت هاي مورد نظر را روي کاغذ خيس کرده و سپس با قلم مو، اندکي رنگ به اين زمينه خيس اضافه کرد. این مهارت و تشخیص رطوبت لازم برای صفحهف به مرور زمان و تمرینف بهبود پیدا خواهد کرد.

تکنیک خشک در خشک

یکی از نکات مثبت یادگیری روش ها این است که هنرجو می‌آموزد استفاده از هر تکنیک در کدام قسمت و برای چه هدفی مناسب تر است. در این روش رنگ غلیط و به اصطلاح خشک را با قلم مو بر روی کاغذ خشک کشیده می‌شود، این روش برعکس روش خیس در خیس است و برای تاکید بر روی طرح هایی با جزئیات استفاده می‌شود و بسته به هدف هنرمند، در اثر استفاده می‌شود.

تکنیک خشک در خیس

در این روش قلم موی خشک را بر روی کاغذ خیس کشیده می‌شود. با استفاده از این روش خواهید دید که رنگ‌ها مانند روش خشک در خشک پررنگ هستند اما با توجه به میزان خیس بودن کاغذ مقدار محو شدگی و حرکت رنگ بر روی کاغذ، نوعی دیگر از رنگ آمیزی را ایجاد خواهد کرد.

تکنیک خراشیدن کاغذ

یکی از تکنیک‌های پرطرفدار در نقاشی با آبرنگ، روش خراشیدن کاغذ یا مقواست. در این روش ابتدا بهتر است کاغذ را کمی مرطوب کرد سپس با یک شی نوک تیز، که هر چیزی می‌تواند باشد، در بخشی از صفحه که می‌خواهید، قسمت کمی را خراش دهید. پس از رنگ آمیزی در این بخش متوجه خواهید شد که قسمت خراشیده شده میزان رنگ بیشتری را به خود جذب می‌کند و نمای متفاوتی را در اثر شما ایجاد خواهد کرد.

تکنیک رنگ زدن یکنواخت
همانطور که از نامش پیدا است، در این روش، رنگ آمیزی به صورت یک دست انجام می شود. قلم مو در این روش از رنگ پر است و تمام سطح مورد نیاز از طرح، مقدار یکسانی از رنگ را دریافت می‌کند. اگر قصد ایجاد سایه روشن در یک سطح را نداشته باشید باید توجه ودقت لازم را در میزان رنگ قلم مو در نظر بگیرید که هر قسمت، با قسمت کناری خود، به طور یک نواخت رنگ را دریافت کرده باشد و با هر تجدید رنگ، قسمتی تیره تر و قسمتی روشن تر نشود.

نقاشی با آبرنگ مانند دیگر رشته های هنر و نقاشی، تکنیک ها و روش های شناخته شده دیگری را نیز دارد:

روش نقاشی با نمک

روش مشما

روش پاشیدن رنگ

روش استفاده از اسفنج

روش شابلون

روش اسپری کردن آب

تکنيک چسب ميسکيت؛ ماسک مايع

این روش ها ممکن است فقط در نقاشی با آبرنگ استفاده نشوند و مرسوم در نقاشی های دیگری نیز باشند.

یکی از نکات مورد توجه در شروع نقاشی با آبرنگ، یادگیری طراحی پایه است که در هر روشی به غیر از نقاشی با آبرنگ، لازم و تاثیر گذار است. در موسسه فرهنگی، هنری پلان علاوه بر آموزش نقاشی در شاخه های مختلف برای کودکان و بزرگ سالان، آموزش نقاشی با آبرنگ نیز توسط کادری مجرب برای هنرجویان در نظر گرفته شده است و روش های برشمرده شده نیز جزو این آموزش خواهند بود.

آموزش نقاشی در شرق تهران

آموزش هنرهای تجسمی در شرق تهران

موسسه هنری آموزشی برگزیده در شرق تهران

کارگاه‌های هنری در شرق تهران