تعریف نقاشی با سیاه قلم

این هنر از جمله تکنیک‌های محبوبی است که بین هنرمندان طرف‌داران زیادی دارد. زیبایی در این هنر به‌صورت دوبعدی نشان داده می‌شود و مثل دیگر روش‌های هنر بصری، می‌توان برای کارهای گوناگون از آن استفاده کرد. اثر مداد سیاه و یا زغال که روی کاغذ ایجاد می‌شود و همراه سایه‌های تیره و روشن است را سیاه‌قلم گویند. سبکی از نقاشی که فقط از رنگ‌های سفید و سیاه استفاده می‌شود و رنگ‌آمیزی دیگری ندارد.

در این روش انواع منظره‌ها تا چهره انسان و حیوان را می‌توان نقاشی کرد. تاریخ محکمی در مورد این سبک نقاشی وجود ندارد. ولی گفته شده که به سده هفتم زمان کمال‌الملک برمی‌گردد. آموزشگاه نقاشی سیاه‌ قلم به شما در یادگیری این سبک زیبای نقاشی کمک کرده و با استفاده از تمام امکانات و بهره‌جویی از استادان باتجربه راهی برای پیشرفت در مهارت نقاشی را به شما آموزش می‌دهد.

فرق طراحی با مداد و سیاه‌ قلم

در طراحی با مداد از گرافیت و در سیاه‌قلم از زغال استفاده می‌شود. کار با مداد آسان‌تر است و در هرجایی می‌توان از آن استفاده کرد. زغال نسبت به مداد ضخیم‌تر بوده، روان‌تر و مشکی است. طرح‌هایی که با زغال زده می‌شود احساس بیشتری ایجاد می‌کند. زغال را باید در شرایط خاص مورداستفاده قرار دهید.

مدادهای طراحی اغلب محکم، بادوام و دقیق هستند. اما کار با زغال، سخت، پر از هیجان و کاملا خاص و متفاوت است و اختیار کار و آزادی عمل به هنرمند برای خلق آثار هنری زیادی را می‌دهد. زغال برای طرح زدن، گویاتر و یک انتخاب مناسب است. درحالی‌که مداد برای طرح زدن با جزئیات مناسب است.

انواع تکنیک‌ها در آموزشگاه نقاشی سیاه‌ قلم

تکنیک محو کردن

جهت ایجاد سطحی صاف بین ناحیه تاریک‌تر و روشن‌تر استفاده می‌شود که از وسیله محوکن یا انگشت می‌توانیم برای این‌کار استفاده کنیم.

هاشورزنی

بین خطوط تیره و نازک به‌صورت متوالی و پشت‌سرهم در یک راستا قرار می‌گیرد و این کار با زغال، طرح را نرم و تیره می‌کند.

سایش

با استفاده از زغال، یک‌تکه کاغذ را روی سطحی می‌ساییم و بافتی در سطح آن ایجاد می‌کنیم. شاید برای شما معنی و مفهوم این کلمات مشکل باشد، در نتیجه یک آموزشگاه نقاشی سیاه‌ قلم به شما در یادگیری این ابزار کمک کرده و کارکردن با این وسایل برای شما راحت می‌شود.

ابزار و وسایل سیاه‌ قلم

  • مقوایی به نام اشتنباخ و یا فابریانو
  • کاغذ پوستی
  • انواع مداد مشکی
  • زغال یا پودر آن
  • پاک‌کن
  • محوکن
  • قلمو سر تخت
  • چسب کاغذی

روش نگهداری نقاشی سیاه‌ قلم

برای نگهداری از نقاشی، روش‌هایی مختلفی وجود دارد، از جمله نقاشی سیاه‌قلم که روش آن با بقیه فرق دارد. برای اینکه نقاشی ما ماندگاری بیشتری داشته باشد و با دست خوردن پاک نشود، از اسپری فیکساتور که از فاصله ۳۰ سانتی‌متری به روی نقاشی اسپری می‌شود، استفاده می‌کنیم. اما باید مواظب باشیم که کاغذ ما خیس نشود.

انواع تکنیک‌های سیاه‌قلم

روش بعدی که می‌توان استفاده کرد از پوشش لمینت لایه پلاستیکی که به آن حرارت می‌دهیم و روی کاغذ پرس می‌کنیم و این‌طوری از طرح خود محافظت می‌کنیم. یک روش دیگر نگهداری نقاشی سیاه‌قلم، استفاده از قاب‌ها به همراه شیشه روی نقاشی است که بیشتر ماندگاری دارد. اما به‌شرط نشکستن شیشه قاب عکس.

توانایی شما بعد از اتمام آموزش سیاه‌ قلم

بعد از اینکه در کلاس‌های آموزش نقاشی سیاه‌قلم شرکت کردید و دوره‌های آن را گذراندید شما دارای مهارت و توانایی‌های زیادی در طراحی خواهید شد. از جمله طراحی چهره، فیگور در هر حالت، طراحی مناظر طبیعی و حتی بناهای قدیمی و سنتی، نقاشی و متناسب‌سازی صورت و سر در زاویه‌های مختلف، طراحی دست‌وپا و فیگور انسان با لباس و بدون لباس.

آموزشگاه نقاشی سیاه‌ قلم

اگر شما هم دنبال پیداکردن زمانی برای یادگیری طراحی و نقاشی و راهی برای یادگیری در زمان کوتاه با نتیجه عالی و خوب هستید، ما به شما یک آموزشگاه نقاشی سیاه‌ قلم خوب را پیشنهاد می‌کنیم. مؤسسه فرهنگی هنری پلان دارای دوره‌های آموزش تئاتر و سینما، نقاشی در همه سبک‌ها و عکاسی، موسیقی و آواز است که سعی می‌کند با استفاده از توانایی و پشتکار شما، امکانات و مربیان مجرب و توانای خود به شما در طی مسیر یادگیری این هنر زیبا کمک کرده تا مهارت کافی در این سبک از هنر را پیدا کنید.