موسسه فرهنگی، هنری پلان آموزشگاه هنرهای تجسمی در شرق تهران است.

آموزشگاه هنرهای تجسمی در شرق تهران

هنر ابزار و وسیله ای برای ارتباط میان مردم است، نیاز به زبان خاص و ترجمه ندارد و از طرفی دیگر، محدودیت سنی نیز ندارد. هنرهای بصری یا دیداری نام های دیگر این شاخه از هنر است. همانطور که از این نام ها پیدا است این هنر از تجسم وخیال هنرمند نشات می‌گیرد و در قالب طرح، حس بینایی را مخطب قرار می‌دهد

تا پیش از اختراع دوربین عکاسی و گسترش آن، نقاشی، معماری، طراحی، پیکر تراشی، مجسمه سازی، هنر های تزیینی و هنرهای دستی جزو هنرهای تجسمی بودند اما امروزه با ظهور ابزارهای پیشرفته ای همچون دوربین عکاسی، شاهد گسترش و تنوع در آثار هنری هستیم. در حال حاضر هنرهای تجسمی شامل: نقاشی، خوشنویسی، مجسمه سازی، عکاسی، گرافیک، معماری، طراحی داخلی و طراحی صنعتی است.

نیاز به تکرار ندارد که هنرف محدودیت سنی ندارد. هر یک از آثار هنری به پیوند و رشته ای احتیاج دارد تا میان هنرمند و مخاطب، تنیده شود و مفاهیم را منتقل کند. حال این که در دو سر این رشته چند کودک باشند یا افرادی بالغ، تفاوتی در هنر بودن اثر ندارد.

عناصر و کیفیت های مورد نیاز در هنرهای تجسمی به دو بخش کلی تقسیم می شوند:

۱) ابعادی که در ابتدا مد نظر قرار گرفته و قالبی کلی به شمار می آیند. مانند: نقطه، خط، سطح، رنگ، شکل، بافت ، اندازه، تیرگی و روشنی.

۲) ابعادی که بسته به تجربه و مهارت هنرمند در به کار بردن مجموعه عناصر در اثر نمود پیدا می‌کنند. مانند: تعادل، تناسب، هماهنگی و کنتراست که موجب استحکام هنرهای تجسمی می بخشند.

هر کدام از این عناصر، دارای ویژگی هایی هستند که هنرمند با اشراف و به کار بردن آن ها در اثر خویش، مفهوم مورد نظر خود را به بیننده منتقل کند و اثر استاندارد و چهارچوب دار خلق می‌کند.

"<yoastmark

و حالا تعریف برخی از این عناصر:

پرسپکتیو perspective 
پرسپکتیو یا ژرف نمایی، یکی از عناصری است که با ایجاد فضای سه بعدی بر روی سطح دو بعدی، عمق اجسام و به طورکلی، سوژه را نشان می‌دهد تا در چشم انسان، واقعی و ملموس تر جلوه گر شود.

اجزای اصلی پرسپکتیو، شامل خط افق و نقطه گریز است که با توجه به محل ایستادن ناظر تعیین می‌شود.

انواع پرسپکتیو: یک نقطه ای، دو نقطه ای، سه نقطه ای، چند نقطه ای یا چشم ماهی

قوانین پرسپکتیو به ما امکان طراحیِ دارای عمق و بعدِ حقیقی و ملموس را می‌دهد. پرسپکتیو  نوعی فریب چشم و خطای دید است، که با استفاده از خطوط و سطوح، سوژه ای به واقعیت نزدیک تر می‌شود و به مذاق چشم خوش تر می‌آید.

حرکت
هر ماده ای در درون خویش دارای حرکت و تکاپوست، هر موجودی از جمله انسان، دارای حرکت بیرونی و درونی است که لازمه اوست و باعث تغییر و تحول دائم در او می‌شود. از طرفی دیگر، نقاشی ثبت یک واقعه یا رویداد یا تصویر در یک لحظه ی معین از زمان و یا یک مکان معین است، پس آیا می‌توان این حرکت و جابه جایی را به نحوی مطلوب در نقاشی و یا هر نوع هنر دیگری، وارد کرد و از آن سود جست؟

حرکت ممکن است با نقطه یا خط ایجاد شود و به شکل های مختلفی مطرح گردد. خط در هنر تجسمی نقش بسیار مهمی ایفا می کند و بیشتر شکل ها و نقش ها با خط کامل می شود و به وجود می آید پس در دست گرفتن این ابزار و هدایت درست آن در روند خلق اثری مانند نقاشی، حرکت را ملموس تر می‌کند. خطوط می‌تواند کشیده و یا کوتاه باشند و ضخامت، فرورفتگی و برجستگی را بسازند. بنابراین یک نقاش یا طراح، می تواند از روش های مختلفی برای رسیدن به حرکت در اثر خود، استفاده کند.

مفهوم حرکت در آثاری هنری، در سبک فوتوریسم نمود پیدا می‌کند که برای اولین بار در سال ۱۹۰۹ میلادی در روزنامه فیگارو توسط فلیپو توماز مارینتی(شاعر ایتالیایی)، منتشر شد. محور اصلی فوتوریسم، بیزاری از هنر گذشته و استقبال از پویایی، جنبش و حرکت بود و هنرمندان این سبک تلاش می‌کردند تا سرعت و حرکت را به نمایش بگذارند، اینطور که با تکرار حالت های مختلف یک سوژه ی در حال حرکت، در کنار هم، حس حرکت کردن آن را القاء می‌کردند. از مضامین فکری فوتوریسم می‌توان به”توجه به علم و تکنولوژی”، “حمل و نقل سریع السیر”، ” جدایی از گذشته” است. و در ادبیات، معماری، عکاسی، مجسمه سازی، سفالگری، و حتی آشپزی نمود پیدا کرد.

از دیگر عناصر مورد نیاز در هنرهای تجسمی می‌توان به ریتم، فضا، میدان دید، ترکیب و بافت اشاره کرد.

ترکیب
ترکیب بندی و یا کمپوزیسیون Composition به معنی جای گذاری و چیدمان منطقی عناصر تجسمی در فضای مورد نظر، برای متمایز کردن و بهتر جلوه دادن است. ترکیب بندی هم دارای قواعد و اصول معینی است که به آموزش و تمرین احتیاج دارد. در واقع تركيب عاملي است كه با سامان بخشيدن مؤثر به چگونگي چيدمان و نظم عناصر بصري در فضای کلی اثر هنری، از ذهن هنرمند بر روی اثر تشکیل می‌شود و یکی از عناصر ارتباط گیری موثر مخاطب به شمار می‌آید. خطوط و شکل ها، با محاسباتی از جانب هنرمند، فضایی را اشغال می‌کنند که با همدیگر تصویری می‌سازند و همدیگر را تکمیل می‌کنند.

جمع بندی همه عناصر در قالب هنر

هنرمند و یا هنرآموز  کسی است که با در نظر گرفتن همه عوامل مهم و تاثیر گذار در روند بهبود اثر هنری، که توسط هنرمندان تایید و به کار گرفته شده است، اثری بیافریند که در عین تازگی و داشتن حرفی نو، پیرو اصول پیشینیان بوده و چشم مخاطب را بنوازد. پس یادگیری و پیاده سازی این عناصر، به مهارت و آموزشی مسمتر و موثر نیاز دارد که موسسه فرهنگی پلان به عنوان آموزشگاه هنرهای تجسمی در شرق تهران، مجری این آموزش بود و در حوزه های مختلفی آماده در اختیار گذاشتن این مهم برای هنرجویانی است که به دنبال محلی مناسب برای یادگیری و یا حتی از سرگیری مهارت های خود در حوزه هنرهای تجسمی هستند.

آموزشگاه هنری شرق تهران

کارگاه‌های هنری در شرق تهران

موسسه هنری آموزشی برگزیده در شرق تهران

آموزش طراحی و نقاشی برای کودکان شرق تهران