آموزشگاه فرهنگی، هنری پلان یک آموزشگاه گیتار در شرق تهران است.

آموزشگاه گیتار در شرق تهران

گیتار؛ نام سازی آشناست که هر روزه به تعداد علاقمندان و نوازندگان آن افزوده می‌شود. گیتار نوعی ساز زهی است، با انگشت و یا پیک و در اثر ارتعاش شش سیمی که دارد نوا، تولید می‌شود. گیتار ساختار بسیار نزدیک و آشنا نسبت به دیگر سازهای زهی دارد و ازاین رو نحوه به دست گرفتن و نواختن آن کار پیچیده و سختی نیست.

و اما پیشینه این ساز، اکثریت چنین فکر می‌کنند که خاستگاه این ساز برای هر نقطه از جهان که باشد، مربوط به ایران نیست و فقط سازهای به اصطلاح سنتی، پیشینه ای مرتبط و یا دارای سابقه طولانی در ایران هستند، اگرچه در مورد تاریخچه این ساز گمانه زنی ها و روایت های مختلفی گفته شده است، اما یکی از این روایت ها، تاریخچه این ساز را متعلق به ایران می‌داند.

در دایره‌المعارف آمریکا چاپ ۵ – ۱۹۷۴ آورده شده: گیتار، سازی است که در قرن ۱۲ میلادی توسط اعراب از ایران به اسپانیا برده شده است. مراجع گوناگون دیگر نیز همه حاکی از این است که گیتار سازی است با اصالت و ریشه ایرانی. دور از واقعیت است اگر بخواهیم این ساز را همانطور که در حال حاضر می‌بینیم، متعلق به گذشته بدانیم، مسلما گیتار نیز مانند وسایل دیگر، با هر جا به جایی از سرزمین به سرزمینی دیگر دچار تغییر شده و شکل امروزی آن با نمونه ابتدای اش تفاوت دارد.

گیتار – آموزشگاه گیتار شرق تهران

انواع گیتار

گیتار کلاسیک؛ نمونه ای رایج و مرسوم از گیتار است. دسته گیتار کلاسیک از دیگر مدل ها پهن تر است، سیم های نایلونی و بدنه ای کوچک دارد. به دلیل نایلونی بودن سیم ها، ساز مناسب تری برای کودکان است و این گیتار، نوعی قدم اول برای اکثر کسانی بوده است که نوازندگی گیتار را شروع کرده اند.

گیتار آکوستیک؛ ضاهر این گیتار مانند گیتار کلاسیک است، با این تفاوت که جنس سیم ها در این ساز فلزی است و کاسه ای بزرگ تر دارد پس جنس صدایش با گیتار کلاسیک متفاوت خواهد بود و انتخاب میان این دو نوع ازگیتار، بسته به سلیقه نوازنده است.

امروزه در ساخت اکثر گیتارهای آکوستیک، از چوب صنوبر در سطح رویی و از چوبهای مختلفی مثل بلسان بنفش، ماهاگونی یا جایگزینهای امروزی چوب، در پشت و اطراف بدنه استفاده می‌شود. نوعی از چوبها با گذر زمان، از نظر صدا پخته‌تر می‌شوند اما تفاوت قیمت زیادی با مدل های دیگری در این دسته  دارند. چوبهای لمینتی یا چند لایه استحکام بیشتری دارند اما صدایی با کیفیت مدل قبلی تولید نمی‌کنند، اگرچه باز هم صدایی بسیار زیبا دارند که قابل چشم پوشی نیست. همچنین نوعی از گیتار آکوستیک، دوازده سیم دارد اما هر دو سیم متعلق به یک کوک هستند و بدیت ترتیب حجم صدای تولید شده توسط گیتار دوازده سیمه بیشتر خواهد بود.

گیتار الکتریک آکوستیک؛ همان گیتار آکوستیک است که بسته به کارخانه تولید گیتار،ابزارهایی برای تقویت صدا در نظر گرفته شده اند.

گیتار آوِیشن؛ نسل جدیدی از گیتارآکوستیک است که جنس کاسه آن از جنس PVC است و دارای یک پیکاپ “پیزو” است و با این پیزو است که صدایی بین گیتار الکتریک و آکوستیک تولید می کند، اما صدای بدون پیکاپ آنها مشابه گیتار آکوستیک است.

برای اولین بار در سال ۱۹۲۰ گیتارهایی با بدنه آلومینیوم، و طراحی خاص سوراخ‌های صدا، ساخته شد تا در ارکسترها با سازهای شیپوری، از لحاظ بلندی صدا، رقابت کند زیرا در آن سال ها تقویت کننده صدایی وجود نداشت. این گیتارها با نام دوبرو شناخته می‌شوند و صدایی متفاوت تر نسبت به دیگر انواع گیتار دارند و در ایران به ندرت دیده و مورد استفاده قرار می‌گیرد

گیتار دوبرو یا رزوناتور این سازی است که با یک لوله فلزی یا شیشه‌ای که در یکی از انگشتان دست چپ نوازنده قرار می‌گیرد و نوازنده آن را روی سیم می‌لغزاند، نواخته می‌شود.

آموزش و نواختن هر سازی، همچون گیتار نیازمند شناخت کامل از انواع آن و سلیقه نوازنده دارد، از نظرنواختن هیچ یک از انواع گیتار که نام برده شد و حتی دیگر تقسیمات گیتار که گفته نشد، هیچگونه برتری نسبت به مدل های دیگر ندارد و سلیقه و توانایی نوازنده، تعیین کننده و ملاک برتری خواهد بود. موسسه فرهنگی، هنری پلان به عنوان آموزشگاه گیتار در شرق تهران، مفتخر است در زمینه راهنمایی برای انتخاب ساز و آموزش این ساز محبوب، هنرجویان و نوازندگان را برای نواختن حرفه ای این ساز، همراهی کند.

کلاس گیتار فلامنکو در شرق تهران

بهترین آموزشگاه گیتار در شرق تهران

آموزشگاه هنری شرق تهران

آموزش کالیمبا سرسبز

موسسه هنری آموزشی برگزیده در شرق تهران