رشته پرطرف‌دار معماری

یکی از رشته‌های پرطرف‌دار در کنکور کارشناسی ارشد رشته معماری است و افرادی که در مقطع کارشناسی تحصیل کرده‌اند می‌توانند در کنکور ارشد و دکترا این رشته ثبت‌نام کرده و شرکت کنند. ظرفیت پذیرش گرایش‌های مختلف رشته معماری در دانشگاه‌های مختلف کشور متفاوت است؛ بنابراین افراد ابتدا باید اطلاعاتی درباره مقطع ارشد و دکترای این رشته کسب کنند. این رشته آینده تحصیلی و کاری روشنی دارد و این باعث شده افراد زیادی به این رشته علاقه پیدا کنند. همچنین افراد می‌توانند با شرکت در کلاس‌های آموزش تخصصی زبان کنکور ارشد و دکتری برای پیداکردن منابع مطالعاتی درست و راهنمایی حرفه‌ای استفاده کنند.

گرایش‌های رشته معماری در مقطع ارشد

این رشته دارای چند گرایش مختلف است که داوطلبان می‌توانند آنها را انتخاب کرده و در آن تحصیل کنند. گرایش‌های این رشته شامل معماری منظر، طراحی شهری، معماری داخلی، مطالعات معماری ایران، مدیریت پروژه و ساخت، تکنولوژی معماری، انرژی معماری، بازسازی پس از سانحه، مرمت و احیای بناها و بافته‌ای تاریخی، مهندسی معماری اسلامی و معماری _ معماری است که هر کدام دارای جذابیت خاص خود هستند.

افراد ابتدا باید بدانند که کدام یکی از دانشگاه‌های کشور دانشجوهای گرایش موردنظر را در مقطع ارشد پذیرش می‌کنند. برای این کار افراد می‌توانند دفترچه راهنمای انتخاب رشته ارشد معماری را دانلود کرده و مطالعه کنند. برای شرکت در کنکور داوطلب باید منابع مطالعاتی زیادی را جهت یادگیری تست‌زنی پیدا کرده استفاده کند یکی از بهترین گزینه‌ها یادگیری استفاده از کلاس‌های آموزش تخصصی زبان کنکور ارشد و دکتری است.

گرایش‌های رشته معماری در مقطع ارشد

زبان انگلیسی در ایران

برای دانشجویان تحصیل‌کرده در رشته معماری امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکترا در دانشگاه‌های کشور وجود دارد. هم اکنون تعداد دانشگاه‌هایی که در این رشته دانشجوی ارشد می‌پذیرند در حال افزایش است. زبان انگلیسی یکی از درس‌های پرکاربرد در بیشتر مشاغل است و با حرفه‌ای شدن در آن افراد می‌توانند برای ادامه تحصیل در این رشته از دانشگاه‌های خارج از کشور نیز پذیرش بگیرند. افرادی که در مکالمه زبان انگلیسی مهارت دارند، می‌توانند در آینده راحت‌تر مشغول به کار شوند.

بازار کار معماری با مهارت در زبان انگلیسی 

افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند باید در موارد مختلفی مانند خلاقیت و تجسم، مهارت تیمی و ارتباطی  مهارت داشته باشند. این مهارت عمومی به‌تنهایی کافی نیستند و فرد باید در کار با نرم‌افزارهای جدید طراحی نیز مهارت داشته باشد. اینجا اهمیت زبان انگلیسی کاملا مشخص است؛ زیرا برای کار با این نرم‌افزارهای مختلف و حل مشکلات مختلف داشتن مهارت در زبان انگلیسی بسیار مهم است.

تنها شرکت در کلاس‌های زبان انگلیسی دانشگاه نمی‌تواند باعث حرفه‌ای شدن فرد در کردن و مکالمه به زبان انگلیسی شود. افراد خود نیز باید با شرکت در کلاس‌های آموزشی و مطالعه منابع مختلف و دیدن فیلم‌های آموزشی مهارت خود را تقویت کنند. شرکت در کلاس‌های آموزش تخصصی زبان کنکور ارشد و دکتری در آموزشگاه پلان می‌تواند گزینه مناسبی برای افراد باشد. دوره‌های زبان این مجموعه را می‌توان در برنامه کلاسی سایت مشاهده کرد.

گرایش طراحی فضاهای داخلی

در این گرایش افراد به طراحی معماری داخلی ساختمان‌های گوناگون می‌پردازند. این کار نیاز به زیبایی‌شناختی و مهارت فنی بالایی دارد. برای دسترسی به منابع مختلف در خارج از کشور و مشورت با اساتید مختلفی مهارت همیشگی وجود دارد و آن زبان انگلیسی است. این افراد می‌توانند در محیط‌های مختلفی از جمله فروشگاه‌ها، هتل‌ها، بیمارستان‌ها، فرودگاه و… را طراحی کنند و ممکن است منابع و نمونه‌های داخلی برای انجام این کار کافی نباشند. بهترین گزینه برای این افراد شرکت در کلاس‌های آموزش تخصصی زبان کنکور ارشد است تا علاوه بر کمک به کسب رتبه در کنکور مهارت زبان انگلیسی خود را نیز تقویت کنند.

کلام آخر

رشته معماری امروزه به یکی از پرطرف‌دارترین و پرکاربردترین رشته‌ها برای ادامه تحصیل تبدیل شده است. زبان انگلیسی نیز تاثیر مهمی در موفقیت افراد تحصیل‌کرده در این رشته دارد. چرا که باعث پیشرفت شخصی و شغلی فرد داخل و خارج کشور می‌شود. بنابراین داوطلبان زیادی علاقه‌مند به تحصیل در این رشته هستند و باید علاوه بر دروس مختلف و مهم خود رشته معماری به فکر شرکت در کلاس آموزش تخصصی زبان کنکور ارشد و دکتری باشند.