آموزش موسیقی به کودکان

طبق تحقیقاتی که انجام‌گرفته مشخص شده موسیقی می‌تواند بر جسم و روح انسان بسیار تاثیر بگذارد. انسان می‌تواند با موسیقی به آرامش فکری برسد و از استرس و اضطراب دور شود. البته موسیقی مزایای زیادی دارد که بهتر است برای بهره‌مندی از این مزایا از کودکی به آموزش موسیقی بپردازید. کودکان برای آموزش موسیقی ابتدا از ارف شروع می‌کنند و آموزش تخصصی موسیقی ارف برای کودکان را می‌توان در آموزشگاه‌های معتبر و مناسب کودکان آغاز کرد.

آموزش موسیقی به کودکان توسط ارف

یکی از روش‌های آموزش موسیقی و روش شیرین و جذاب به کودکان ارف است. با آموزش تخصصی موسیقی ارف برای کودکان به دلیل اینکه آنها نمی‌توانند نسبت به سنی که دارند از آموزش‌های تخصصی موسیقی بهره‌مند شوند از آموزش ارف برای شروع یادگیری موسیقی آغاز می‌کنند که از سن دو تا سه و نیم سالگی این آموزش‌ها شروع می‌شود و تا سن ۵ سالگی کودک می‌تواند تمامی سازهای ابتدایی موسیقی را آموزش ببیند. برای آموزش‌های جدی موسیقی می‌توان از ۵ سالگی به بعد شروع کرد که موفق آمیز تر خواهد بود.

این آموزش‌ها بر اساس کلام و حرکت انجام می‌شود و کودک آموزش می‌بیند که چطور احساسات خود را با حرکت و کلام به اطرافیان نشان دهد. در آموزش تخصصی موسیقی ارف برای کودکان از حرکات موزون، آواز و ریتم استفاده می‌شود و کودکان لحظات خوشایندی را تجربه می‌کنند. در کلاس‌های ارف کودکان موسیقی را با تکنیک‌های ساده و راحت آموزش می‌بینند. همچنین با استفاده از دست‌زدن، آوازخواندن، یا پایکوبی، نت‌خوانی و ریتم خوانی موسیقی را آموزش می‌بینند.

آموزش موسیقی به کودکان توسط ارف

اهمیت آموزش موسیقی در سن کم

باتوجه‌به مزایای زیاد یادگیری موسیقی بیشتر پدر مادرها سعی می‌کنند کودکان خود را از سن کم به یادگیری موسیقی تشویق کنند. زیر آموزش و یادگیری عمیق‌تر و بهتر انجام می‌گیرد و کودکان در سن کم انعطاف‌پذیری بیشتری به یادگیری دارند و ساده‌تر آموزش می‌بینند. پس اگر از سن کم آموزش موسیقی را شروع کنند به یک درک بهتر و عمیق‌تر از هنر و مهارت دست پیدا می‌کنند و این کودکان در آینده باتوجه‌به استعداد و مهارت‌هایی که دارند می‌توانند در این زمینه فعالیت کرده و از خود آثاری را خلق کنند.

 با شروع آموزش تخصصی موسیقی ارف برای کودکان در سن پایین می‌توان بهترین بهره‌برداری را از استعدادها و توانایی‌های کودک داشت. آموزش موسیقی در سن کم یک سرمایه‌گذاری بزرگ برای کودک خواهد بود و در زمان آموزش نباید یادگیری هیچ یک از سازها را به کودک تحمیل کرد؛ زیرا موجب ازبین‌رفتن انگیزه او شده و کودک را دلسرد می‌کند.

روش آموزش ارف

گفته شد که یکی از روش‌های آموزش موسیقی به کودکان روش ارف است که به‌صورت ترکیبی از آواز و رقص و بازی است. در این روش سعی می‌شود ذهن و بدن کودک با موسیقی همراه شود. این روش آموزش توسط کارل ارف آلمانی ابداع شده است. ابزار و سازهایی که در این روش آموزش برای کودکان مورداستفاده قرار می‌گیرد، دایره، بلز، متالفون، طبل، سنج و… است. در این روش آموزش به کودک کمک می‌شود تا موسیقی را بهتر و عمیق‌تر درک کند. توسط درکی که از موسیقی و دیگر هنرها مانند شعر، رقص و بازیگری انجام می‌شود.

استاد موسیقی ارف شعر یا داستانی را می‌خواند و کودکان توسط ابزار و وسایل موسیقی که در اختیار دارند صداها و صوت‌هایی را ایجاد می‌کنند که با تعاملی که بین کودک و استاد ایجاد می‌شود این آموزش‌ها پیش می‌رود. ارف در چهار مرحله به کودک آموزش داده می‌شود. آموزش تخصصی موسیقی ارف برای کودکان دارای چهار مرحله آموزش شامل تقلید، اکتشاف، بداهه‌نوازی و آهنگ‌سازی انجام می‌شود.

در کل دنیا آموزش موسیقی به کودکان از روش‌های مختلف انجام می‌شود که روش استفاده‌کردن از کنجکاوی کودک بهترین راه آموزش خواهد بود و موجب می‌شود کودک زبان موسیقی را مانند زبان مادری آموزش ببیند. البته تمامی روش‌های آموزش به کودکان در مدت‌های طولانی مورد ارزیابی قرار گرفته و نتیجه مطلوب داشته است.

کلام پایانی

در آموزش تخصصی موسیقی ارف برای کودکان اگر به‌صورت حضوری انجام شود کودک و استاد در تعامل بیشتری قرار می‌گیرند. این آموزش‌ها از بازدهی بالایی برخوردار خواهد بود و انگیزه کودک برای یادگیری بیشتر خواهد شد. به همین منظور می‌توانید با آموزشگاه فرهنگی هنری پلان مراجعه کنید تا با روش‌های اصولی و درست ارف را به کودکان خود بیاموزید.