نقاشی و طراحی کودکان

یادگیری هنرهای مختلف و مهارت‌های متنوع برای کودکان ضمن اینکه در شکوفایی و رشد استعداد آنها بسیار تاثیر گذار است، در بزرگسالی هم به آن‌ها کمک می‌کند تا بهتر مسیر زندگی خود را انتخاب کنند. به همین دلیل امروزه اکثر خانواده‌ها به یادگیری فوق‌برنامه‌های کودکان مانند آموزش طراحی کودکان بسیار اهمیت قائل هستند.

آموزش طراحی کودکان

نقاشی‌کردن و طراحی از هنرهایی است که معمولا از کودکی با همه افراد همراه بوده است و تقریبا بیشتر کودکان با مداد و مدادرنگی این تجربه را کسب کردند. این هنر برای همه افراد تجربه شبیه به هم ندارد و افراد زیادی هستند که نقاشی را از کودکی تا بزرگسالی ادامه می‌دهند و در این زمینه استعدادهای ویژه‌ای هم دارند. فردی که وارد هنر نقاشی یا طراحی می‌شود می‌فهمد که باید آن را در دو مسیر متفاوت ادامه دهد.

مثلا اگر هنوز به نقاشی با مداد و کاغذ علاقه‌مند است، باید همان مسیر نقاشی را طی کند تا به رشد و تعالی برسد. یعنی نقاشی و طراحی با مداد تفاوت‌هایی دارند که برای طراحی بامداد نکات مهم و اولیه وجود دارد که در نتیجه آخر کار بسیار موثر است. آموزش طراحی کودکان در آموزشگاه‌های معتبر با وسایل و ابزار مخصوص شروع می‌شود از مرحله مبتدی تا حرفه‌ای شدن ادامه پیدا می‌کند.

آموزش طراحی ساده و طراحی پایه چه تفاوتی دارد

برای واردشدن به شاخه آموزش طراحی دو راه وجود دارد. یکی اینکه فقط رسیدن به هدف معیار باشد و همه آموزش‌ها را کلی یاد بگیرد. دوم اینکه می‌خواهد مباحث را از پایه از مبتدی یاد گرفته و با ساختار آن آشنا شود. آموزش طراحی همین روال را دارد. در طراحی ساده اگر هنرجو بخواهد زودتر به هدف خود برسد که همان نقاشی و طراحی است، از مفاهیم و مضامین کلی آموزش طراحی صحبتی نمی‌شود و آموزشی هم در این زمینه ارائه نمی‌شود.

به طور مثال به کودک آموزش کشیدن درخت را آموزش می‌دهند، بدون اینکه از رنگ‌پردازی و اجزای نور به او آموزشی دهند. هنرجو می‌تواند با خلق‌کردن یک اثر به هدف خود برسد. در طراحی پایه و آموزش طراحی کودکان هدف این است که هنرجو همه جوانب و مباحث طراحی را آموزش ببیند و مفاهیم تئوری هم به او آموزش داده شود. تمام روش‌ها و تکنیک‌های هنرهای تجسمی با کودک به‌صورت اصولی و ساده آموزش داده می‌شود و مفاهیم کلی را هم بیان می‌کنند. یعنی همه موارد را از مبتدی تا حرفه‌ای شدن هنرجو ادامه می‌دهند که البته به هدف هنرجو هم بستگی دارد.

نکات مهم در آموزش نقاشی به کودکان

برای اینکه بتوان هنر را به کودکان آموزش داد، باید عشق و علاقه زیاد به بچه‌ها داشت. صبر و حوصله می‌خواهد تا بتوان با تکنیک‌های خاص به آنها آموزش داد. بیشتر افراد فکر می‌کنند که طراحی به طور غریزی در بچه‌ها وجود دارد و آموزش مهارت‌ها و هنرهای خاص امکان دارد، رشد و خلاقیت آنها را کمتر یا متوقف کند. اما چندین سال است که این نظریه رد شده و خانواده‌ها برای آموزش هنر به کودکان خود تلاش زیادی می‌کنند. کسی انتظار ندارد کودک بدون آموزش هنری را بیاموزد.

پس چطور فکر می‌کنند که نقاشی کشیدن بدون آموزش ممکن است. اگر به هر فردی از جمله کودکان محیط مناسب و ساختار مفید برای موفق شدن و آزادی در خلاقیت داده شود، دوست دارد، نقاشی بکشد. با نقاشی و آموزش طراحی کودکان موجب افزایش مهارت ادراکی و تخیلات او می‌شوید و با موفقیت‌های هنری به‌راحتی و سریع موجب به‌وجودآمدن اعتمادبه‌نفس در او می‌شوید.

طراحی و ابزارهای آن

طراحی هنری است که از خطوط یک‌شکل و یا یک شی، نقشه یا طرحی را رسم می‌کنند و تخیل ذهنی فرد نقاش یا یک مهندس را به نمایش می گذارد. این هنر تصویری است که فقط با یک‌رنگ و توسط مداد، خودکار یا مدادرنگی رسم می‌شود. ابزارهای مختلفی مانند خودکار، مدادشمعی، زغال، جوهر، مداد، قلمو و… روی یک سطح مانند مقوا، بوم یا کاغذ استفاده می‌شود. طراحی نمایش دقیق تک‌بعدی یا چندبعدی از دنیای اطراف را روی یک سطح ایجاد می‌کند.

کلام پایانی

آموزش طراحی کودکان با نقاشی دو هنر تجسمی متفاوت محسوب می‌شود. می‌توان گفت طراحی روی خط‌ها تمرکز می‌کند؛ ولی نقاشی روی رنگ تمرکز دارد. برای یادگیری این هنرهای تجسمی زیبا موسسه هنری فرهنگی پلان بهترین مکان با بهترین اساتید و مکان‌های مناسب آماده پذیرش هنرجویان است.