موسسه پلان، آموزشگاهی برای علاقه مندان به یادگیری اصولی ساز کالیمبا،در شرق تهران است.

آموزش کالیمبا سرسبز

کالیمبا؛ نام سازی است با پیشینه و ریشه‌ای از آفریقای شمالی که در چند سال اخیر محبوبیت و گسترش زیادی در جهان پیدا کرده است.کالیمبا به معنی “موسیفی کوچک” از خانواده سازه های تیغه ایِ خود صدا است، که از ارتعاش و لرزه یک یا چند تیغه صدا تولید می‌شود.

تیغه در کالیمبا در حکم کلاویه‌های پیانو است و کالیمبا به نوعی، پیانویی انگشتی است، پیشینه اصلی کالیمبا به کشور های زیمباوه و کنگو می‌رسد، اگرچه این ساز درهر منطقه، بسته به ذوق و سلیقه مردم، متفاوت بوده و به نام های دیگری نیزشناخته می‌شود.

در واقع کالیمبای امروزی نسخه جدیدی از امیبرای آفریقای است که در اوایل دهه ۱۹۶۰ میلادی توسط فردی انگلیسی به نام هیو تریسی از حوزه آفریقا خارج شد و به تدریج در جهان گسترش یافت به طوری که در حال حاضر به عنوان یکی از سازهای آرامش بخش در موسیقی ها به کار می‌رود.

این ساز از چند تیغه با اندازه های متفاوت و با بدنه ای از جنس چوب و یا شیشه ساخته شده است. در شکل های اولیه این ساز نی های بامبو به جای تیغه به کار می‌رفته است که از گذشته های دور به صدای زیبا شناخته شده بوده، این ساز در حال حاضر با نیروی مغناطیسی و آهنربا که شاخصه اصلی این ساز برای تولید صداست، ساخته می‌شود، پس نوازنده باید، به تیغه های فلزی آن زخمه بزند.

 

 

 

آموزش کالیمبا سرسبزـساز کالیمبا و قسمت های آن

آموزش کالیمبا سرسبزـساز کالیمبا و قسمت های آن

اندازه کوچک و وزن آن که چیزی نزدیک به ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم است، یکی دیگر از ویژگی های خوب این ساز محسوب می‌شود که قابلیت حمل راحت آن را نسبت به سایر سازه های موسیقی، فراهم کرده است.

در بسته بندی کالیمبا ، برچسب هایی رنگی، برای چسباندن بر روی تیغه ها وجود دارد تا روند نواختن را سرعت ببخشد، همچنین یک چکش کوک فلزی وجود دارد که به نوازنده کمک می‌کند با وارد کردن ضرباتی آرام به قسمت های انتهایی هر یک از تیغه ها، صدا را تیز تر و یا با زدن ضربه به ابتدای تیغه ها، صدای ساز را بم تر کند در حقیقت هر چقدر طول تیغه کمتر، صدای آن زیرتر و هرچه قدر طول آن بیشتر، صدا آن بم تر می‌شود .

نوازنده می‌تواند برای بررسی وضعیت کوک آن از تیونر الکتریک یا اپلیکشین کوک استفاده کند،چنانچه صفحه تیونر رنگ قرمز را نشان دهد، ساز کوک نبوده و استفاده از چکش لازم است و این روند تا جایی ادمه پیدا می‌کند که رنگ تیونر از قرمز به سبز تغییر پیدا کند چکش کوک برای تنظیم لازم است تا این که صفحه نمایش تیونر رنگ سبز را نشان دهد.

گفتیم جنس بدنه‌ی کالیمبا یا چوبی است یا شیشه ای صدای کالیمبا شیشه ای نرمتر و ملایم تر است و لحن آن شبیه صدای سنتی جعبه موسیقی است. استفاده این نوع کالیمبا برای آهنگهای ملایم مناسب تر است.

اما نوع صدای کالیمبا چوبی ؛ در عین حال ، سردتر و غنی تر به نظر می رسد. این بدان معنا نیست که صدای کالیمبای چوبی خشن  و نمونه شیشه ای آن بهتر و دلپذیر تر است، اما این تغییر تنه کالیمبا نوع صدای آنها را متفاوت می‌کند که بسته به سلیقه هر فرد انتخاب می‌شود و هیچ کدام بر نوع دیگر برتری ندارد.

موضوع مهم در انتخاب کالیمبا شناخت از همین تفاوت و انتخاب نوع مناسب آن برای هر نوازده است، زیرا این ساز در دست جای می‌گیرد و همین تفاوت دست ها است که تنوع می‌طلبد.

آموزش و یادگیری هر ساز نقش بسیار مهمی در استعداد نوازنده و پرورش آن دارد، کالیمبا سازی ساده با تعداد تیغه های کم تر از پیانو است اما هر چه مهارت بالاتر باشد، نواختن راحت تر است.

خبر خوب این که نواختن کالیمبا نیاز به تسلط نوازنده به ساز های دیگر ندارد. مهم ترین عامل در یادگیری این ساز، علاقه به موسیقی، به عنوان نیرویی برای کسب آرامش است، عامل بعدی انتخاب ساز مناسب و در نهایت آموزش آن توسط اساتیدی آشنا به موسیقی است.

موسسه فرهنگی هنری پلان به عنوان یکی از پیشتازان آموزش در موسیقی و به خصوص ساز کالیمبا، محل مناسبی در شرق تهران؛ سرسبز،است برای یادگیری این ساز جادویی و خوش صدا.

آموزشگاه هنری شرق تهران

آموزش ساز کالیمبا در تهران