هنر صدا در سینما

داشتن یک‌صدای فونیک و خاص از نعمت‌های الهی و از جمله توانایی‌هایی هست که می‌تواند برای افراد مزیت‌های زیادی داشته باشد. زیرا در فرایندهای هنری می‌تواند چند قدم از افراد دیگر جلوتر باشد. اما داشتن یک‌صدای خوب نمی‌تواند فقط برای آموزش گویندگی و صداپیشگی کافی باشد؛ زیرا باید با تمرین و صداسازی روش‌هایی را یاد گرفت که صدا را بهبود بخشید.

گویندگی و صداپیشگی چیست؟

در صنعت صدا و گویندگی که از جمله هنرهایی است که طرف‌داران زیادی دارد و از جمله رشته‌های فنی محسوب می‌شود و گزینه‌های زیادی برای کسب درآمد برای افراد ایجاد می‌کند؛ مانند: کتاب صوتی، صداوسیما، پادکست و حتی دوبله که هر کدام از طریق صدای خوب و گویندگی انجام می‌شود. گویندگی یعنی خواندن یک متن که البته با فن بیان تفاوت دارد. زیرا فن بیان یعنی خوب بتوانید حرف بزنید؛ یعنی بتوانید حرف‌های خوبی بزنید. البته فن بیان یکی از پیش‌نیازهای گویندگی هم به شمار می‌آید.

 زیرا فردی اگر صدای خوب و دلنشین و قوی داشته باشد باید دارای بیان قوی هم باشد. گویندگی هم زیر شاخه مختلفی دارد؛ مانند دوبله، تیزر، صدای بازیگری و… که افراد طبق علاقه و سلیقه خود در آنها آموزش می‌بینند.  انتقال‌دادن پیام از روش صدای دلنشین بسیار موثر است و اثر آن دوبرابر خواهد بود. آموزش گویندگی و صداپیشگی از حرفه‌هایی است که از زمانی شروع شد که رادیو فعالیت خود را آغاز کرد.

انواع مختلف و متفاوت دوبله

مهارت‌های لازم برای آموزش گویندگی

برای اینکه در این هنر بتوان مهارت‌هایی را به دست آورد باید مهارت‌هایی را که دارید تقویت کنید تا کاربردی‌تر شوند. مهارت‌هایی مانند خلاقیت، صدای زیبا، قدرت بیان احساسات، کنترل لحن صدا از جمله مهارت‌هایی هستند که باید تقویت شوند. پس برای شروع این هنر نیاز به این مهارت‌ها نیاز است که شامل موارد زیر می‌شود:

صدای زیبا

دارابودن یک‌صدای دلنشین و زیبا برای شروع این حرفه لازم و ضروری است که وارد حرفه گویندگی شوید و باید از صدای قوی و دلنشینی برخوردار باشید؛ یعنی صدای زمخت نداشته و لرزش و بریدگی و قطع‌شدگی نداشته باشید.

خلاقیت

برای اینکه به یک گوینده حرفه‌ای تبدیل شوید خلاقیت، مهارتی است که باید کسب کنید. یعنی فرد بتواند طبق نیاز در متن پاراگراف آن را کم یا زیاد کند و هدف از این عمل بیشتر کردن گیرایی متن و جذب کننده شدن برای شنونده است.

تسلط در خواندن متن

تسلط داشتن در خواندن متن یعنی که فرد متن بازنویسی شده را بتواند رسا و روان بخواند. زیرا مکث‌کردن‌های طولانی در زمان خواندن متن موجب پرت‌شدن حواس‌ها می‌شود و حتی خواندن متن‌های روایتی و یا داستانی باید با احساسات همراه باشد.

کنترل لحن صدا

از ویژگی‌های یک‌صدای خوب کنترل‌کردن لحن صدا است و یک گوینده قدرت کنترل لحن صدای خود را باید داشته باشد و از هیجان و تن بالای صدا جلوگیری کند و حتی خجالتی بودن و صدای پایین هم در یک روخوانی متن مشخص می‌شود. پس باید آموزش گویندگی و صداپیشگی در آموزشگاه معتبر پلان انجام شود طوری که گوینده بتواند احساسات خود را زمان روخوانی کنترل کند.

در دوره‌های آموزش گویندگی چه چیزی آموزش داده می‌شود؟

در آموزشگاه‌های معتبر که آموزش گویندگی و صداپیشگی دارند در هر جلسه تمرین قواعد مربوط به خود را دارد و هر کدام نیاز به تمرین و تکرار دارد که نباید از این تمرینات غافل شد. همچنین در دوره‌های آموزشی که از صفر تا صد گویندگی را به افراد علاقه‌مند آموزش می‌دهند شامل این موارد است که عبارت‌اند از:

  • گرم‌کردن و رزونانس و بهبود صدا
  • تلفظ حروف به‌صورت اختصاصی
  • کوک صدا و انواع کوک‌ها
  • نفس‌گیری صحیح و ترکیب کلمات
  • ماتریس‌ها
  • کنداکتور و بداهه‌گویی

رسیدن به زنگ صدای زیبا و رسا در دوره‌های آموزشی انجام می‌شود و ۲۵ جلسه صوتی و تصویری که تمرینات خاص خود را دارد و ممکن است به جلسات آموزشی و تعداد آن هم اضافه شود.

کلام پایانی

اگر گویندگی یکی از رویاهای شما است و می‌خواهید در این هنر مهارت پیدا کنید و اگر می‌خواهید در این زمینه حرفه‌ای شوید باید آموزش گویندگی و صداپیشگی را در آموزشگاه بزرگ پلان شروع کنید تا به رویای خود جامه عمل بپوشانید زیر نظر بهترین اساتید.