کاربرد پلاتو اتاق گریم

بعضی از مکان‌ها مانند پلاتو برای گروه‌های تئاتر بسیار دارای اهمیت است و یک مکان ضروری برای فعالیت‌های مستمر این افراد محسوب می‌شود. زمانی پلاتو های خصوصی وجود نداشتند، این گروه‌های نمایش و جوان مجبور بودند برای گرفتن مجوز از هفت‌خان رستم عبور کنند تا بتوانند پلاتو های دولتی و رسمی را اجاره کنند. یا در یک سوله، خانه، زیرزمین و اتاق‌های کوچک که برای اشخاص در گروه بودند به تمرین بپردازند. امروزه با افزایش دانشجویان در رشته سینما و تئاتر و متعدد شدن گروه‌های نمایش در شهرهای بزرگ اجاره پلاتو و اتاق گریم یکی از ملزومات گروه‌ها به شمار می‌رود که در اندازه و کیفیت‌های مختلفی در اختیار این افراد قرار می‌گیرد.

ساختمان پلاتو چه مکانی است؟

پلاتو مکان‌های بسیار ضروری برای تمرین گروه‌های نمایش و تئاتر و حتی مناسب عکاسی، ضبط موسیقی و… است. معمولا یک واحد آپارتمان و یا ساختمان است که چندین اتاق برای تمرین در اندازه‌های متفاوت دارد که اتاق‌ها شامل رختکن، آشپزخانه، دفتر مدیریت، اتاق استراحت، اتاق گریم، استودیوی ضبط و… را دارا است.

البته مواردی مانند اتاق تمرین رختکن و اسموکینگ روم از مواردی است که از آپشن‌های پلاتو و یا یک ساختمان پلاتو که باید آن را دارا باشد، است. زیرا در کیفیت پلاتو بسیار موثر است. اجاره پلاتو و اتاق گریم  مخصوصا ساختمان‌های پلاتو باید از لحاظ امکانات نوری، صوتی، تصویری خوب و مناسبی برخوردار باشند که به‌عنوان پلاتو های سینمایی معروف شناخته شوند.

اندازه و متراژ پلاتو

البته اندازه و متراژ این مکان‌ها متفاوت است. از ۱۰ تا ۲۰ متر برای تمرین و اجراهایی که نیاز به تحرک زیاد ندارند، وجود دارد. پلاتوهای ۲۰ تا ۴۰ متر برای اجرای دانشجویی و از ۴۰ تا ۷۰ متری هم برای تئاتر فیزیکال و اجراهای پرسوناژ و دیگر ابعاد که پلاتوهای بزرگ‌تری هستند، برای تمرینات و اجراهای پروداکشن بزرگ و بازیگران با تعداد زیاد مورداستفاده قرار می‌گیرد. اجاره پلاتو و اتاق گریم امروز از معضلات افرادی است که نیاز به این مکان‌ها دارند. زیرا مکان‌های استاندارد بسیار کم است.

اندازه و متراژ پلاتو

ویژگی پلاتو ها چیست؟

با وجود افزایش مکان‌های مختلف به‌عنوان پلاتو و اجاره‌دادن آنها به افرادی که نیاز به این مکان‌ها دارند، باید گفت هر مکانی را نمی‌توان به‌عنوان ساختمان پلاتو نام گذاشت. زیرا پلاتو ها معمولا پاتوق اصلی تمرین هنرمندان سینما و تئاتر هستند که بیشتر آثار و پیش‌تولید آنها در این مکان‌ها انجام می‌شود. تست، دور خوانی متن نمایش یا سینمایی، تخیل و جنرال روی متن، تمرینات بدنی و… در این پلاتو ها انجام می‌شود این مکان خانه دوم هنرمند محسوب می‌شود. کیفیت این مکان‌ها بسیار اهمیت دارد. زیرا در تولید یک اثر تاثیر گذار است. پلاتو های استاندارد معمولا سالن یا اتاقی هستند که برای تمرین شرایط لازم را دارا هستند. این شرایط مانند دارابودن سیستم صوتی نسبت به ابعاد پلاتو، داشتن کف‌پوش یا موکت تمیز، درودیوار آکوستیک، تهویه مناسب از لازمه‌های پلاتو است.

اگر این امکانات نباشد بازیگر در اثر زمین‌خوردن در تمرینات بدنی ممکن است، صدمه ببیند یا اینکه صدای تمرین افراد مزاحم همسایه‌ها شود. پلاتو های استاندارد باید ابزار و وسایل عمومی مانند میز و صندلی، چهارپایه، تجهیزات نوری را دارا باشند؛ زیرا از لوازم ضروری یک پلاتو محسوب می‌شود.

اتاق گریم چه مکانی است؟

مهیا شدن برای اجرای تمرین آثار سینمایی و تئاتر نیاز به گریم است. برای انجام این کار نیاز به مکان‌هایی به نام اتاق گریم است که شامل تجهیزات و ابزار وسایل گریم تخصصی برای هنرمندان است. هنرمندان قبل از اینکه روی صحنه بروند روی چهره آنها گریم مخصوصی توسط گریمور انجام می‌شود.

معمولا صورت را مات می‌کنند و از جلوه نامناسب نور و یا سایه‌های روی صورت هنرمند برای پوشاندن نقص و عیب صورت و حتی زیبایی بیشتر انجام می‌شود. اتاق‌های گریم یک مکان ویژه در تمامی فیلم‌برداری‌ها، محل‌های کنسرت، تئاتر و… است که معمولا تدارک دیده می‌شود، بعضی از پلاتو ها دارای اتاق گریم نیز هستند.

کلام پایانی

هنرمندان رشته‌های گریم، سینمایی و تئاتر و افراد دیگری که نیاز به اجاره پلاتو و اتاق گریم در شرق تهران هستند، می‌توانند به مجموعه بزرگ فرهنگی هنری پلان مراجعه کنند. پلاتو هایی با امکانات مجهز و مجزا را از این مجموعه اجاره کنند. این موسسه دارای پلاتو هایی با ابعاد مختلف و مناسب برای گروه‌های خاص است.