فیلم‌سازی و کارگردانی

یکی از حرفه‌های وسوسه‌انگیز و پرهیجان، هنر سینما است که علاقه‌مندان به آن محدودیت سن‌وسال ندارند. در بیشتر کشورهای دنیا کارگردان‌هایی بودند که به‌یک‌باره استعداد بازیگری را در یک جوان، پیر و حتی کودک کشف کردند و موجب معروف شدن یک‌شبه آن فرد شدند. البته این هنر سینما است که گاهی افراد را غافلگیر می‌کند و می‌تواند مخاطبان خود را با تصاویر به شگفت بیاورد. بهترین آموزشگاه فیلمسازی و کارگردانی با آموزش‌های حرفه‌ای خود این‌گونه کارگردانانی را تربیت می‌کند.

فیلم‌هایی را تولید می‌کنند که در سالن‌های سینما از زندگی واقعی دور شده و هرطور که می‌خواهیم شخصیت‌های فیلم را تجزیه‌وتحلیل کرده و برای چند ساعتی از انسان‌های شاد یا غمگین روی زمین باشیم.

نکته‌های مهم دوره‌های آموزشی فیلم‌سازی

مسلما همه افراد می‌دانند که حرفه سینما یکی از پرطرف‌دارترین حرفه‌ها بین جوانان و نوجوانان محسوب می‌شود. بیشتر افراد علاقه‌مند هم نمی‌توانند، این حرفه و رشته را در دانشگاه بخوانند. به همین دلیل آموزشگاه‌های هنری این دوره‌ها را به‌صورت کاملا حرفه‌ای و اصولی برگزار می‌کند. البته بیشتر افراد نمی‌دانند که چه مفاهیمی در این آموزشگاه‌ها تدریس می‌شود؛ ولی باید بدانند که این حرفه بر خلاف شغل‌های دیگر در ابتدا باید مانند آچار فرانسه باشند و از پس‌کارهای خود برآیند.

زیرا برای کسی که می‌خواهد در آینده یک کارگردان حرفه‌ای شود، باید بتواند کار با نرم‌افزارهای فیلم‌سازی را یاد گرفته و یا با آن آشنایی داشته باشد. نرم‌افزارهای دیگری هم مانند فتوشاپ وافتر افکت هم نرم‌افزارهایی هستند که از دروس آموزشی مهم قلمداد می‌شوند. حتی باید بعضی از نرم‌افزارهای مهم دیگر را به‌صورت جداگانه آموزش ببیند.

باید در دوره‌های آموزشی، آموزش‌های مقدماتی فیلم‌برداری هم باشد؛ زیرا در فیلم‌سازی مهم است و کمک می‌کند که تصویر مناسبی برای قالب فیلم‌های خود انتخاب کنید. پس هنرجو در دوره آموزشی همه مراحل ساخت و تولید یک فیلم‌برداری تا صدابرداری و صداگذاری را باید تجربه کند.

انتخاب بهترین آموزشگاه و کلاس کارگردانی

روش‌های انتخاب بهترین آموزشگاه و کلاس کارگردانی

سینما یک دنیایی است که نمی‌توان آن را توصیف کرد. کارگردانان می‌توانند این دنیا را به مخاطبان خود نشان دهند. بازیگر، فضاسازی، فیلمنامه، نورپردازی یک فیلم را تشکیل داده و کارگردان همه آن‌ها را با هم ادغام کرده به یک روشی به تصویر می‌کشد که مخاطب به‌آسانی می‌تواند با فیلم ارتباط برقرار کند. آموزشگاه‌های سینمایی تمام دانش و مهارت‌های لازم در رشته‌های مختلف را به هنرجویان ارائه می‌دهد

رشته‌های هنری مانند: بازیگری سینما و تئاتر، کارگردانی، فیلم‌برداری، تدوین، چهره‌پردازی، گریم، موسیقی فیلم و صدابرداری و … امروزه در بیشتر شهرهای بزرگ آموزشگاه‌های هنری وجود دارد. اما چطور می‌توان به همه آموزشگاه‌ها اعتماد کرد؟ و برای انتخاب بهترین آموزشگاه فیلمسازی و کارگردانی در شرق تهران باید چه معیارهایی را در نظر گرفت؟ در این مقاله به چند معیار مهم اشاره می‌کنیم که عبارت‌اند از:

امکانات مناسب

یک کارگردان با دیگر افراد و عوامل فیلم فرق دارند؛ زیرا یک کارگردان باید تمام ابزار و تجهیزات در پروژه‌های سینمایی آشنایی داشته باشد. پس یک کلاس کارگردانی باید بعضی از مهم‌ترین ابزاری که یک کارگردان با آن آشنایی پیدا کند را دارا باشد تا بتواند استفاده از آن را بیاموزد.

فضای آموزشی عالی

هنرهایی مانند تئاتر و سینما نیاز به فضاهای مناسب برای تمرین‌کردن دارند و برای برگزاری جلسه‌ها و یادگیری و هدایت بازیگر مقابل دوربین و ارائه‌دادن آموزش در کلاس نیاز به فضاها و استودیو های مناسب دارد. قبل از انتخاب یک آموزشگاه مناسب باید بدانید که بهترین آموزشگاه فیلمسازی و کارگردانی فضای کافی برای آموزش‌های خود را دارد یا خیر؟

آشنایی با طرز قرارگرفتن بازیگر در مقابل دوربین

از نکات بسیار ضروری و مهم برای بازیگر و کارگردان آشناشدن با نکته‌ها و مهارت‌های دانش بازیگری مقابل دوربین است. پس یک کارگردان باید دارای این مهارت‌ها باشد تا بتواند به بازیگران هم القا کند. بازیگر هم با آشنایی با این دانش‌ها می‌تواند هرآنچه را که کارگردان از او انتظار دارد را به‌درستی انجام دهد.

آموزش کستینگ برای کارگردانی

به فرایند پیش‌تولید در برنامه‌های تلویزیون و سینما کستینگ می‌گویند که در این فعالیت باید یک بازیگر را برای یک نقش خاص انتخاب کنند. در این پروژه کارگردان و تهیه‌کنندگان فرد یا افرادی را برای این که این پروژه را انجام دهند، استخدام می‌کنند. این هم یکی از مهارت‌هایی است که یک کارگردان باید در آن ماهر باشد.

سخن پایانی

موسسه فرهنگی هنری پلان نمونه یکی از بزرگ‌ترین و بهترین آموزشگاه فیلمسازی و کارگردانی در شرق تهران است. این مجموعه همه دوره‌های آموزشی تئاتر و سینما، نقاشی، عکاسی، موسیقی و آواز را با استادانی دلسوز و مجرب برگزار می‌کند. همچنین دارای مدرن‌ترین تجهیزات صوتی و تصویری برای تمامی کلاس‌های آموزش خود است.