رشته معماری در مقطع کارشناسی ارشد

مهندسی معماری یک‌رشته جذاب از گروه ریاضی است. در این رشته ترکیب هنر و فن به دانشجویان تدریس می‌شود. معمار در واقع یک هنرمند است که معمولا باید ذوق هنری قدرت تجسم بالا داشته باشد. از دروس هنری معماری می‌توان به طراحی و افزایش زیبایی پلان‌ها اشاره کرد. از نمونه دروس فنی که در بهترین کلاس های کارشناسی ارشد معماری تدریس می‌شوند، مقاومت مصالح سازه‌های بتنی و فلزی و تاسیسات الکتریکی و مکانیکی هستند.

این رشته برای دانشجویان تحصیل‌کرده فنی حرفه‌ای تا مقطع کارشناسی، در میان رشته‌های مهندسی قرار داشت؛ اما در مقطع کارشناسی ارشد از گروه هنر است. افرادی که قصد شرکت در کنکور معماری را دارند، می‌توانند در دو گروه معماری و هنرهای ساخت امتحان دهند. هرکدام از این دو گروه نیز دارای گرایش‌های متفاوتی هستند.

رشته‌های گروه معماری و هنرهای ساخت

هنرهای ساخت دارای سه رشته مدیریت پروژه، انرژی و معماری و تکنولوژی معماری است. در گروه معماری نیز شاهد رشته‌های معماری داخلی، معماری منظر، معماری اسلامی، معماری معماری، مطالعات معماری و بازسازی پس از سانحه هستیم. افرادی که هنگام ثبت‌نام کنکور ارشد رشته معماری را انتخاب می‌کنند، ابتدا در مرحله تئوری شرکت کرده و بعد از آن می‌توانند در آزمون اسکیس یکی از ۶ رشته معماری را شرکت کنند.

هنرهای ساخت از گروه هنر بوده و افرادی که این رشته را در زمان کنکور کارشناسی ارشد انتخاب می‌کنند، می‌توانند در یکی از گرایش‌های آن تحصیل خود را ادامه دهند. این رشته چهار گرایش مدیریت پروژه و ساخت، معماری و انرژی، فناوری معماری گرایش‌های دیجیتال و بیونیک و در آخر مدیریت ساخته‌ها است. برای شرکت در کنکور ارشد نیاز به مطالعه و شرکت در کلاس‌های دروس امتحانی رشته هنرهای ساخت و معماری است. این دروس شامل موارد زیر می‌شوند:

  • زبان عمومی و تخصصی
  • مدیریت کارگاهی
  • طراحی فنی و اعضای ساختمان
  • ایستایی و فن ساختمان
  • مواد و مصالح
  • تنظیم شرایط محیطی
  • سیستم‌های ساختمانی در معماری
  • تاسیسات ساختمانی

 

کلاس کنکور ارشد معماری

کلاس کنکور ارشد معماری

افرادی که قصد شرکت در کنکور ارشد معماری را دارند، می‌توانند برای آمادگی بهتر در بهترین کلاس های کارشناسی ارشد معماری شرکت کرده و شانس خود را بالاتر ببرند. آموزشگاه‌های زیادی وجود دارند که کلاس‌ها و دوره‌های آمادگی را به‌صورت آنلاین و حضوری ارائه می‌دهند. 

آموزشگاه پلان نیز آماده‌سازی برای کنکور ارشد برای رشته معماری ارائه می‌کند. برای مشاهده انواع کلاس‌های این مجموعه می‌توانید به قسمت برنامه کلاس‌های ارشد و دکترا در سایت پلان مراجعه کنید. این مجموعه تمامی دروس را با بهترین اساتید به‌صورت حرفه‌ای برای افراد ارائه می‌دهد.

اساتید کنکور ارشد در آموزشگاه پلان

برای یادگیری بهتر، استاد دوره آموزشی نقش اصلی را دارد. به همین دلیل قبل از انتخاب باید درباره استادان دوره‌های آموزشی اطلاعاتی کسب کرد. استادان آموزشگاه پلان همگی از اساتید برتر و تراز اول کشور هستند و آمار قبولی دانش‌آموختگان این استادان بزرگوار هرساله بیش از ۴۰ رتبه برتر تک‌رقمی و دورقمی است. در این آموزشگاه دوره‌های آموزشی با بهترین کیفیت و بهترین سطح برگزار می‌شوند. همچنین امکان دیدن ویدئوهای آموزشی نمونه و کسب اطلاعات بیشتر در بخش tv سایت پلان در بخش معماری نیز وجود دارد.

دروس تدریس شده در آموزشگاه پلان

تمامی دروسی که برای این رشته در کنکور ارشد نیاز است، در این آموزشگاه تدریس می‌شود. افراد می‌توانند با مراجعه به بخش برنامه کلاس‌های در سایت پلان این دروس را مشاهده کرده و از زمان برگزاری کلاس‌ها، نام اساتید و شهریه آن‌ها آگاهی لازم را پیدا کنند. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر افراد می‌توانند با آموزشگاه پلان تماس گرفته و سوالات خود را مطرح کنند. همچنین برای آمادگی بهتر این آموزشگاه آزمون‌های آزمایشی را نیز ارائه می‌دهد.

پکیج‌هایی نیز وجود دارند که یا شامل همه دروس می‌شوند، یا فقط شامل تعدادی از درس‌ها هستند. در بعضی از پکیج‌ها مشاوره و آزمون نیز وجود دارد که در راستای آمادگی بهتر برای کنکور ارشد طراحی و تهیه شده‌اند.

کلام آخر

افرادی که قصد شرکت در کنکور ارشد معماری را دارند، نیاز به بهترین کلاس های کارشناسی ارشد معماری و دوره‌های آموزشی مناسب و حرفه‌ای دارند که بتوانند برای این آزمون خود را آماده کنند. آموزشگاه پلان یکی از بهترین موسسه‌های آموزشی در این زمینه است که بهترین دوره‌ها را با بهترین اساتید تراز اول کشور ارائه می‌دهد.