آموزش هنرهای تجسمی

از قدیمی‌ترین و فراوان‌ترین ماده‌هایی که در همه‌جا یافت می‌شود، خاک است که از آرامش‌بخش‌ترین احساساتی که می‌تواند انسان به آن برسد، لمس‌کردن خاک با دست است. البته خاک به‌تنهایی این لذت را به شما نمی‌دهد. زمانی که آن را با آب ترکیب کرده و به شکل گل در می‌آورید، با دستان خود شکل و فرم‌های متنوع به آن می‌دهید و در نهایت یک‌شکل ارزشمند و یک اثر را خلق می‌کنید، بسیار لذت‌بخش است. سفالگری هم یکی از هنرهای قدیمی و ایرانی است و برای آموزش این هنر زیبا در دوره تخصصی سفالگری در شرق تهران می‌توانید زیر نظر استادکارانی ماهر به این هنر مهارت پیدا کنید.

هنر سفالگری چیست؟

هنر ساخت ظروف توسط خاک، آب‌وگل را می‌گویند. باهنر سفالگری می‌توان گلدان، کوزه، کاسه و دیگر وسایل و اشیای زیبای تزیینی را ساخت. این هنر قدیمی باگذشت زمان‌های زیاد از بین نرفته؛ بلکه آرام‌آرام گسترش پیدا کرده و رشد و پیشرفت‌های زیادی داشته است که امروزه با فرم‌های مختلف این هنر انجام می‌شود. اجناس سفالی دارای قیمت مناسب و دوام بالایی هستند به همین دلیل محبوبیت زیادی دارند که البته کیفیت و دوام آن به کیفیت پخت این محصول هم‌بستگی دارد.

هرچه این سفال‌ها از پخت درست و اصولی برخوردار باشند کیفیت بهتر و بالاتری دارند. تماشای هنر سفالگری و آموزش آن از جمله هنرهایی است که روح را نوازش داده و لطافت می‌بخشد. این هنر زیبا دارای فنون و اصولی است که می‌توان با شرکت در دوره تخصصی سفالگری با تمام این اصول آشنا شد و با گذراندن دوره‌های آموزشی یک استاد سفالگر ماهری شد.

فایده و مزیت کار با سفال

کار با گل می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد مخصوصا برای کودکان و نوجوانان. از جمله فواید کار با سفال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پرورش استعدادها و خلاقیت از طریق این هنر
  • موجب دست‌پیداکردن به آرامش روحی و روانی می‌شود
  • موجب ایجاد یک روحیه لطیف در همه افراد
  • افزایش اعتماد به نفس
  • ورزشی مناسب و مفید برای ذهن و بدن
  • کارکردن با گل موجب تاثیر در لطافت پوست
  • کاهش میزان استرس و اضطراب

این هنر بسیار ارزشمند است و کار با گل موجب انعطاف پذیری در روحیه افراد می‌شود که در حل مشکلات زندگی مقاوم‌تر باشند. با آموزش و شرکت در دوره تخصصی سفالگری در شرق تهران می‌توانید مهارت‌های خود را تقویت و افزایش دهید و راهی مناسب برای برقراری ارتباط با دیگر افراد پیدا کنید.

هنر سفالگری چیست

شرکت در دوره تخصصی سفالگری یک فعالیتی ذهنی و فیزیکی است!

در یادگیری و آموزش هنر زیبای سفالگری بعد ذهنی و فیزیکی فرد در خلق‌کردن یک اثر هنری تاثیرگذار است. با حرکتی آرام که زمانی که با آن کار می‌کنید، مچ، بازو و دست تقویت می‌شود و برای افرادی که مبتلا به بیماری آرتریت هستند، بسیار مفید است و بین دست‌ها هماهنگی ایجاد می‌کند. در ساخت ظروف سفالی به همان میزان که بعد فیزیکی دخالت دارد، ذهن نیز در این فعالیت شریک است و یک سرگرمی برای بهتر عمل‌کردن ذهن محسوب می‌شود.

با آموزش و گذراندن دوره تخصصی سفالگری دید فرد بازتر و آشفتگی‌های ذهنی او کمتر می‌شود و می‌تواند به‌راحتی تفکرات ذهنی و درونی  خود را اجرا و از خلق اثر خود لذت ببرد. در این دوره‌های آموزشی به‌سلامت بدن و ذهن خود کمک می‌کنید تا با آرامش به مسیر زندگی ادامه دهد.

کلاس‌های سفالگری و دوره تخصصی سفالگری به‌صورت گام‌به‌گام

دوره تخصصی سفالگری و آموزش این هنر در ساخت ظروف و اشیا سفالی و تزیین کاربرد دارد. در ساخت سفال مواد اولیه موردنیاز فراوان در دسترس است و به‌راحتی با استفاده‌کردن از گل رس و ابزاری به نام چرخ سفالگری می‌توانید اشیای زیبا و شگفت‌انگیزی را تولید کنید.

این ظروف تولید شده دست هنرجو ابتدا به‌صورت خام است که در یک کوره باحرارت معین قرار داده می‌شود که بعد از پخت این ظروف آماده شده را ظروف سفالی می‌نامند. در بعضی از مواقع برای تزیین این ظروف سفالی ابتدا آن را خشک کرده و به آن رنگ و لعاب برای جلوه بهتر می‌دهند و بعد داخل کوره حرارت قرار می‌دهند.

کلام آخر

آموزشگاه بزرگ پلان با دارابودن تمامی دوره‌های تخصصی هنرهای تجسمی و دیگر هنرها و دوره تخصصی سفالگری برای همه سنین در افزایش اعتمادبه‌نفس و خلاقیت و تقویت آنها بسیار موثر است.