آشنایی با نقد فیلم

نقد به تجزیه‌وتحلیل فیلم با یک نگاه عمیق که بتوان به معنی و پیام فیلم یا اثر پی برد می‌گویند. نقد فیلم یکی از بهترین شاخه‌های هنر است که باعث کشف راز و رمز پنهان در فیلم‌ها می‌شود و مخاطب با لایه‌های نهفته و معانی موجود در این لایه‌ها که دیده نمی‌شود، آشنا می‌شود. یادگیری نقد فیلم با شرکت در دوره ی حرفه‌ای نقد فیلم می تواند سرعت و تاثیر بیشتری داشته باشد.

اگر شما هم علاقه‌مند به این تحلیل‌ها و کشف رازها هستید، به تحلیل‌های دم‌دستی و سطحی قانع نباشید و به فکر درآمدزایی از این راه باشید. تحلیل گران فیلم علاوه بر تدریس دانش خود به شما می‌توانند به‌عنوان داورهای جشنواره هم فعالیت کنند. شما هم می‌توانید در دوره ی حرفه‌ای نقد فیلم شرکت کرده و با این هنر زیبا آشنا شوید.

انواع نقد فیلم

نقد فیلم هم مثل نقد هر هنر دیگری دارای انواع مختلفی است و هرکدام در سبکی استفاده می‌شود.

  • آموزشی – هدف از این نقد، آموزش به مخاطب که با تعریف مقدمات و مسائل موجود انجام می‌شود.
  • پژوهشی – این نقد به‌منظور تحقیق و به‌دست‌آوردن معانی و موضوعات جدید انجام می‌شود.
  • ابزاری – از این نوع نقد برای پیشبرد هدف‌های سیاسی، مذهبی و…استفاده می‌شود.
  • محتوایی – این نقد که ظاهراً یک فیلم یا اثر را بدون محتوایی که دارد بررسی می‌کنند.
  • فرمی – در این نوع نقد منتقد به شکل و ظاهر یک هنر می‌پردازد.
  • ژورنالیستی – این نوع نقد که بسیار رایج است برای نقدکردن فیلم به کار می‌رود و مفاهیمی که در لایه‌های پنهان فیلم است را به مخاطب و مطبوعات نشان داده و منتشر می‌کند.

چطور یک منتقد خوب شویم؟

اگر شما هم دوست دارید این هنر را یاد گرفته و به‌عنوان منبع درآمدزایی به آن بنگرید، ابتدا باید یاد بگیرید که خوب نگاه کنید. خوب دیدن را تمرین کنید. به‌این‌ترتیب زاویه‌هایی از فیلم را که ببینده عادی نمی‌بیند، شما بتوانید، ببینید. این اولین قدم برای تبدیل‌شدن به یک منتقد سینما است. هرچقدر بیشتر دیدن و خواندن را یاد بگیرید و انجام دهید به مقام منتقدی نزدیک‌تر می‌شوید. دوره‌های زیادی برای آموزش نقد فیلم برگزارمی شود.

چطور یک منتقد خوب شویم

پس خوب است که درعین‌حال که فیلم‌های زیادی را می‌بینید و با شاهکارهای هنر سینما آشنا می‌شوید دانش اصولی و حرفه‌ای نقد فیلم را هم یاد بگیرید. اگر شیفته دنیای تصویر هستید، علاقه به گذراندن دوره‌های نقد فیلم را هم پیدا می‌کنید. در کارگاه‌های نقد فیلم به‌صورت کاملا حرفه‌ای می‌توانید تخصصی‌ترین نکات را در طی ۱۲ جلسه آموزش یاد بگیرید. این دوره‌های آموزشی برای هنرجویان، عکاسان، فیلم‌سازان وکسانی که علاقه به تحلیل فیلم دارند مناسب است.

مزیت دوره‌های آموزشی

این دوره‌های آموزشی کاملا تئوری و به‌صورت بسته‌های آموزشی فیزیکی و محتوای آنلاین است که می‌توانید در وقت و انرژی، هم در هزینه صرفه‌جویی کنید. نقد، علم ارزیابی و سنجش میزان اعتبار یک هنر یا فیلم است، نه ایراد و اشکال گرفتن از آثار هنری به‌صورت برداشت‌های شخصی است.

نقد هم مانند دیگر عرصه‌های سینما قانون و قاعده‌ای دارد که  اگر رعایت نشود موجب تأثیرات مخربی می‌شود که نمی‌توان آن را جبران کرد. پس با شرکت در دوره ی حرفه‌ای نقد فیلم می‌توانید با اصول اولیه این هنر آشنا شوید.

نکاتی که منتقد باید بداند

یک منتقد خوب باید در طول تماشای فیلم یادداشت‌برداری کند تا بتواند با منطق و دلیل نظرات خود را در مورد نقدی که دارد بیان کند. منتقد باید چند نکته را برای خود روشن کند که بتواند یک نقد بدون نقص داشته باشد. انگیزه رخدادها در فیلم، سرگرم‌کننده بودن فیلم، معنا و ارزش اجتماعی فیلم، ارزش زیباشناختی فیلم را باید در نظر بگیرد تا بتواند برای هر گزینه توضیحی درست و منطقی بدهد. اغلب منتقدان ما به سرگرم‌کننده بودن فیلم توجه می‌کنند و آن را هدف اصلی فیلم می‌دانند.

نیاز رشته نقد فیلم در دانشگاه

در دانشگاه‌های ایران هیچ رشته‌ای مبنی بر نقد فیلم و آثار هنری وجود ندارد تا دانشجو به‌صورت اصولی آن را یاد گرفته و در آینده استفاده کند. یک نظریه‌پرداز درباره اینکه باید کارگاه‌هایی در حوزه نقد نویسی در سینمای ایران ایجاد شود گفتگو کرده و تأکید کرده که اصولا نقد در ایران چه نقد آثار هنری و ادبی به‌صورت طبقه‌بندی‌شده و آکادمیک تدریس نمی‌شود. فقط تعدادی واحد درسی است که به‌صورت ناقص تدریس می‌شود که هیچ فایده‌ای برای دانشجو ندارد.

باید در دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد، رشته یا گرایش نقد فیلم تأسیس شود تا دانشجو از پایه با اصول و مبانی نقد آشنا شود. درس‌های مربوط به آن را بگذراند و در طی دو سال نقد فیلم را یاد بگیرد. کسی که باهنر و اصول نقد آشنا نباشد می‌تواند به هنر و صنعت سینما آسیب برساند و اطلاعات غلط به خواننده بدهد. منتقد خوب باید ارتباط خوبی میان حوزه‌های مختلف دانش ایجاد کند.

دوره ی حرفه‌ای نقد فیلم

مؤسسه فرهنگی هنری پلان دارای دوره‌های آموزشی تئاتر، سینما، نقاشی، عکاسی، موسیقی و آواز است که با داشتن استادانی دلسوز و مجرب شما را در رسیدن به اهدافتان یاری می‌کنند. دوره حرفه‌ای نقد فیلم هم یکی از دوره‌های آموزشی در این مؤسسه است که شما را دعوت به آشنایی بیشتر با این مجموعه می‌کند.