مطالعه برای کنکور ارشد معماری

یکی از مهم‌ترین رشته‌های مقطع کارشناسی رشته معماری است. اگر افراد پس از تحصیل در این مقطع قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری را داشته باشند، نیاز به توجه به یک سری نکات مهم دارند. اولویت برای آنها باید پیداکردن یک روش مطالعه مناسب و منابع درست باشد. اما با وجود تعداد زیاد منابع ممکن است این کار باعث هدررفتن وقت و هزینه فرد شود. راه چاره این است که داوطلب در یک دوره فشرده آمادگی کنکور ارشد معماری شرکت کرده و از تجربیات راهنمایی استادان ماهر و باتجربه استفاده کنند. برای این کار داوطلبان ابتدا باید در یک آموزشگاه کنکور ارشد معماری ثبت ‌نام کنند.

اهمیت ضریب‌های دروس رشته معماری

اگر داوطلبان کنکور دروس موردنیاز کنکور ارشد معماری را بشناسند و ضریب هر درس به همراه تعداد سوالات هر درس در کنکور را بدانند، می‌توانند برنامه‌ریزی بهتری داشته و زمان خود را مدیریت کنند. درس زبان انگلیسی در کنکور ارشد معماری دارای ۱۵ سوال عمومی و ۱۵ سوال تخصصی است واین درس در همه گرایش‌ها دارای ضریب دو است. تاریخ دارای سه دسته تاریخ معماری جهان، تاریخ معماری ایران و تاریخ معماری معاصر است که از هر کدام تعداد میانگین ۱۰ سوال در کنکور وجود دارد.

درس فن ساختمان در این رشته دارای بخش‌های متفاوتی از نظر تعداد سوالات است. کسی که از آن بیشترین سوال را در کنکور کارشناسی ارشد می‌توان مشاهده کرد سیستم‌های ساختمانی عناصر ساختمان و ایستایی و دیگر عکس‌های تنظیم شرایط محیطی مصالح و  تاسیسات ساختمانی است این دروس به ترتیب دارای بیشترین سوالات هستند. یکی دیگر از درس‌های مهم درک عمومی منظر است در کنکور کارشناسی ارشد دارای ۲۰ سال است. ضریب این درس نیز معماری معماری شامل یک بوده و در کنکور معماری منظر سه است؛ بنابراین باید به این درس توجه زیادی شود. درس دیگری که بسیار در رتبه افراد تاثیر گذار است درک عمومی معماری است و مانند معماری منظر دارای ۲۰ سوال است.

آموزشگاه کنکور کارشناسی ارشد معماری

دوره فشرده آمادگی کنکور ارشد معماری

تعدادی از افراد نیاز به مطالعه بیشتر داشته؛ اما زمان کافی ندارند. در این صورت تنها راه چاره می‌تواند شرکت در یک دوره فشرده کنکور باشد. در این دوره فشرده با استفاده از بهترین منابع و بهترین استادان تمامی موارد موردنیاز و ضروری را در یک‌زمان کوتاه یاد گرفته و مرور می‌کنند. منابعی که در دوره فشرده به داوطلبان ارائه می‌شود، قطعا با منابع و جزوات ای که در دوره‌های عادی ارائه می‌شود، کمی فرق داشته و تخصصی‌تر است. تلاش شده افراد در این جزوات نکات مهم و ضروری را بدانند و بتوانند سریع جمع‌بندی کنند.

ثبت‌نام در یک آموزشگاه کنکوری مناسب

برای اینکه افراد بتوانند از دوره آمادگی کنکور خود بهترین استفاده را ببرند و از کیفیت آن مطمئن باشند ابتدا باید یک آموزشگاه کنکوری مناسب به همراه استادان تراز اول پیدا کنند. با وجود آموزشگاه‌های زیادی که در هر شهر وجود دارند، ممکن است انتخاب کمی سخت باشد. اما برای اطمینان از کیفیت آموزش و آموزشگاه می‌توان به سابقه استادان آموزشگاه در پرورش رتبه‌های برتر دقت کرد. از نمونه‌های یک آموزشگاه کنکوری حرفه‌ای می‌توان به مجموعه آموزشی پلان در تهران مراجعه کرد. استاد بابک رستمی موسس مجموعه پلان نیز یکی از اساتید این آموزشگاه در زمینه تدریس زبان عمومی و زبان تخصصی است. آموزشگاه پلان در کنکور ارشد معماری در سال گذشته دارای رتبه‌های سه‌رقمی و دورقمی زیادی است. می‌توان این رتبه‌های برتر را در صفحه برنامه کلاسی سایت مشاهده کرد.  

کلام آخر

شرکت در یک دوره فشرده آمادگی کنکور ارشد معماری میتواند بهترین گزینه برای افراد با وقت آمادگی کم باشد. در این صورت حتی با وجود زمان اندک، شانس موفقیت در کنکور و کسب رتبه برتر تا حد زیادی بالا می‌رود. مجموعه پلان برای تمامی دروس رشته معماری در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا دوره‌های مختلفی را ارائه می‌کند. هر کدام از این دوره‌های معماری توسط اساتید برتر و ما هر کشور تدریس می‌شوند. همچنین پکیج‌های اقتصادی مختلفی نیز برای داوطلبان وجود دارد که هرکدام مزایای خود را دارند