.آزمون زبان کارشناسی‌ارشد دانشگاه‌ها در کنکور به دو بخش زبان عمومی و تخصصی تقسیم‌بندی می‌شود. تعداد سؤالات این دو بخش به‌صورت مساوی هستند؛ یعنی از ۳۰ سوال مطرح شده، ۱۵ تا زبان عمومی و ۱۵ سوال دیگر از کتاب زبان تخصصی می‌باشند. مباحث مطرح شده در آزمون نیز در قالب لغت، گرامر و درک مطلب ارائه می‌شوند. موسسه آموزشی هنری پلان که برگزار کننده کلاس‌های کنکور زبان ارشد و دکتری می‌باشد برای اینکه دانشجویان را با ساختار سوالات زبان عمومی کارشناسی ارشد بیشتر آشنا کند، در این مطلب به بررسی چگونگی طرح سوالات زبان در کنکور ارشد می‌پردازد.

تحلیل سوالات زبان عمومی کارشناسی ارشد

سؤالات زبان عمومی در کنکور ارشد، شامل ۳۰ سوال برای همه رشته‌ها می‌باشد. ساختار طراحی این سوالات بدین گونه است که:

 • سؤال ۱ تا ۱۰ از کتاب زبان عمومی و مرتبط با بخش لغات
 • سؤال ۱۱ تا ۱۵ از کتاب زبان عمومی و مرتبط با مبحث گرامر
 • سؤال ۱۶ تا ۳۰ از کتاب زبان تخصصی هر رشته و گرایش

در مبحث لغات سؤالات بیشتر در قالب مترادف و متضادها طرح می‌شوند و در بخش گرامر سؤالات در قالب کلوز تست مطرح می‌گردد. اما در قسمت درک مطلب داوطلبان با ۲ الی ۳ متن تخصصی روبرو هستند. به این صورت که ۳ متن در قالب درک مطلب ارائه می شود و از هر متن ۵ سوال پرسیده می‌شود. البته در صورتی که ۲ متن برای درک مطلب طرح شده باشد ۵ سوال دیگر به صورت جای خالی پرسیده خواهد شد.

بهترین منابع کنکور زبان عمومی

بهترین منابع کنکور زبان عمومی

بهترین منابع کنکور زبان ارشد

اما سوالی که اکثر داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد می‌پرسند این است که چه کتاب‌هایی برای زبان آزمون ارشد باید مطالعه نمایند؟ در پاسخ باید بگوییم که کتاب‌های زیادی در این رابطه چاپ شده اند. در ادامه بهترین کتاب‌هایی را که می‌توانید با مطالعه آنها رتبه مناسبی را در کنکور زبان ارشد کسب نمایید معرفی خواهیم کرد.

برای پاسخ به سؤالات ۱ تا ۱۵ (واژگان و گرامر) می‌توانید کتاب‌های زیر را مطالعه نمایید:

 • کتاب ۱۱۰۰ واژه
 • کتاب ۵۰۴ واژه
 • لغات ضروری تافل
 • کتاب ۱۰۰۰ لغت با عنوان Words You Should Know in High School
 • کتاب Grammar in use
 • جزوه خلاصه و مختصر گرامر

سوالات زبان عمومی کارشناسی ارشد را با بررسی سوالات درک مطلب ادامه می دهیم. برای پاسخ‌گویی به سؤالات ۱۶ تا ۳۰ که مربوط به زبان تخصصی می‌باشند و در قالبReading Comprehension  مطرح می‌شوند، داوطلبان باید متن‌های تخصصی مربوط به رشته و گرایش خود را مطالعه کنند. البته نمی‌توان به صورت صد در صد این نکته را تایید نمود زیرا در برخی از سال‌ها متن‌های درک مطلب، مربوط به رشته تخصصی داوطلبان نبوده است مثلاً برای دانشجویان رشته مدیریت متنی در مورد ماهواره مطرح شده بود.

منابع جامع کتاب زبان کارشناسی‌ارشد کدامند؟

معمولاً طراحان سؤالات زبان کارشناسی‌ارشد بر روی منبع خاصی نظر ندارند و سؤالات را از منابع مختلفی مطرح می‌کنند. به همین دلیل هرگز نمی‌توان به‌طور قطع منبع خاصی را معرفی نمود. اما برخی از کتاب‌هایی که برای کنکور زبان عمومی ارشد و دکتری نوشته شده‌اند به‌صورت جامع می‌باشند. داوطلبان می‌توانند تنها با خواندن آنها درصد بالایی از سؤالات این آزمون را پاسخ دهند. در ادامه به معرفی این کتاب‌ها می‌پردازیم:

 1. کتاب زبان عمومی ارشد و دکتری: اگر حوصله و وقت کافی برای خواندن چندین کتاب را ندارید می‌توانید به‌جای مطالعه همه آنها، کتاب زبان عمومی کارشناسی‌ارشد و دکتری تألیف دکتر بابک رستمی را بخوانید. این کتاب به‌تنهایی می‌تواند نیاز داوطلبان کارشناسی‌ارشد و دکتری را در زمینه لغات، گرامر و درک مطلب تأمین نماید. در این کتاب مؤلف سعی کرده است در قالب یک طبقه‌بندی منظم، کلیه مباحث موردنیاز بخش‌های گرامر، لغات و واژگان را پوشش دهد. باتوجه‌به اهمیت مبحث درک مطلب این بخش نیز در کتاب جامع سوالات زبان عمومی کارشناسی ارشد، گنجانده شده است.
 1. کتاب درک مطلب ارشد و دکتری Fast Reading MA-PHD : این کتاب می‌تواند در مبحث درک مطلب و ریدینگ به متقاضیان کنکور ارشد کمک نماید. همان‌طور که قبلا ذکر کردیم تعداد سؤالاتی که در کنکور ارشد در قالب درک مطلب مطرح می‌شوند در حدود ۱۵ سوال می‌باشد که رقم قابل‌توجهی است. بنابراین داوطلبان اگر به این سؤالات پاسخ دهند، می‌توانند در حدود ۴۵ الی ۵۰ درصد از کل نمره زبان را کسب نمایند.