کاربرد آموزشگاه‌های سینمایی

یکی از صنایع مهم، مفید و کاربردی در هر جامعه صنعت سینما و تئاتر است که همیشه در طول سالیان متمادی به افراد باتجربه و متخصص نیاز دارد. به همین علت آموزشگاه‌ها و یا موسسه سینمایی به وجود آمده است تا در این مکان‌ها به آموزش حرفه‌ای و تخصصی افراد علاقه‌مند به تئاتر و سینما بپردازد. یکی از این موسسه‌های سینمایی که امکانات ویژه و تجربه فراوان آموزش را دارد در تهران واقع است.

موسسه سینمایی چیست؟

سازمان‌ها و یا شرکت‌هایی که در زمینه آموزش، نمایش فیلم و سریال سینما و تلویزیون، تولید و توزیع و … به صورت حرفه‌ای فعالیت می‌کنند، موسسه سینمایی گویند. این موسسه‌ها در بیشتر کشورهایی که صنعت تلویزیون و سینما رونق دارد بیشتر فعالیت می‌کنند. در این موسسه‌ها تولید سریال‌های محلی و فیلم‌های بین‌المللی و حتی توزیع آثار خلق شده سینمایی به دیگر کشورها صورت می‌گیرد.

در این موسسه‌های سینمایی آموزش نسل نوجوانان هم از کارهای مهم تلقی می‌شود. موسسه سینمایی در نارمک یعنی پلان یکی از این موسسه‌های معتبری است که سال‌های زیادی است که به این امر مشغول است.

آموزشگاه سینمایی پلان

دوره‌های آموزش موسسه‌های سینمایی

افرادی که به هنر سینما و شاخه‌های متنوع آن علاقه‌مند هستند، معمولا در موسسه سینمایی مهارت‌های لازم را آموزش می‌بینند. دوره‌های موجود در این موسسه‌ها شامل موارد زیر است:

دوره بازیگری

از جمله مهم‌ترین دوره آموزشی در این موسسه‌ها دوره‌های بازیگری است. این دوره شامل آموزش حرکات بدن، تمرین‌های بازیگری، ارتباط با بازیگران دیگر، تکنیک‌های برقراری ارتباط با تیم‌های فنی و کارگردانان است. در این دوره تمرین‌های روان‌شناختی، تنفس، صدا و… وجود دارد که موجب  می‌شود تا مهارت‌های لازم را بازیگران بهتر بیاموزند.

دوره کارگردانی

یکی از دیگر دوره‌هایی که در موسسه سینمایی برگزار می‌شود. دانش و مهارت‌های لازم برای کارگردانی سریال‌ها و فیلم‌ها است که آموزش در این دوره‌ها شامل طراحی شخصیت‌ها، نوشتن دیالوگ، نوشتن داستان و… است. حتی مدیریت‌کردن تیم را هم به هنرجویان آموزش می‌دهند. البته انتخاب بازیگر از مهارت‌های دیگر کارگردانان محسوب می‌شود.

دوره فیلمنامه‌نویسی

یکی دیگر از دوره‌های آموزش در موسسه‌های سینمایی است که در این آموزش‌ها مهارت نگارش فیلمنامه را آموزش می‌دهند. مهارت‌های مهمی مانند فیلمنامه‌نویسی، طراحی شخصیت‌ها، آموزش نوشتن داستان، ترکیب صحنه‌ها و نوشتن دیالوگ‌ها و … از دیگر مهارت‌ها در این دوره است. در این دوره به افراد آموزش داده می‌شود که چطور فیلمنامه‌هایی برای کارگردانان و تهیه‌کنندگان ارائه کنند و در صنعت سینما و تلویزیون فعالیت داشته باشند.

دوره تدوین

از دیگر دوره‌های آموزش در موسسه سینمایی است که تدوین فیلم‌های آموزش داده می‌شود تا فیلم و سریال خوب و با کیفیتی تولید شود. تکنیک و مهارت‌های آن شامل ترکیب صحنه‌ها، تدوین، نورپردازی، نرم‌افزارهای تدوینی را آموزش می‌دهند تا بتوانند فیلم‌ها و سریال‌های باکیفیت و حرفه‌ای تدوین کنند. این دوره‌ها بسیار ضروری و برای هر فرد علاقه‌مند لازم است.

آموزشگاه سینمایی

این آموزشگاه‌ها یا موسسه سینمایی دارای مجوزهایی است که مختص به آموزشگاه سینمایی و افراد که به سینما و فیلم‌سازی و دیگر شاخه‌های سینما علاقه دارند است و می‌توانند در دوره‌های آموزشی این آموزشگاه‌ها شرکت کنند و مهارت‌های موردنیاز را در چندین دوره کسب کنند و در پایان دوره آموزشی مدرک و گواهینامه معتبری را دریافت کنند تا بتوانند به‌راحتی به فیلمسازی و صنعت سینما وارد شوند. تاثیر و اهمیت هنر سینما به‌اندازه‌ای زیاد است که در اکثر کشورهای پیشرفته هزینه‌های زیادی را در این زمینه سرمایه‌گذاری می‌کنند.

زیرا سرمایه‌گذاری اصولی و صحیح در سینما می‌تواند کشور را به رشد و گسترش بیشتر و یک جامعه با مسیر روشن هدایت کند. مهم‌ترین سرمایه این هنر استفاده از هنرمندان واقعی و متخصصین در این زمینه است و به همین دلیل باید برای پرورش این نیروهای بااستعداد قدم‌های بهتری برداشته و در موسسه سینمایی پلان در نارمک این اقدام صورت‌گرفته تا در آینده آثار برتر و ارزشمند سینمایی خلق شود.

کلام پایانی

به دلیل پیشرفت و نیاز جامعه افرادی به دنبال ارتقای فرهنگ جامعه هستند که با تاسیس موسسه سینمایی به پرورش افراد بااستعداد و متخصص می‌پردازند و امکانات و ابزارهای لازم را برای این کار فراهم می‌کنند که یکی از این موسسه‌ها آموزشگاه بزرگ پلان در نارمک است.