موسسه فرهنگی هنری چیست؟

یک موسسه فرهنگی هنری فعالیت‌های فرهنگی هنری مانند: همایش‌ها، برنامه‌های فرهنگی، نشست‌های ادبی و هنری، کلاس‌های آموزشی و دوره‌های کوتاه‌مدت یا بلندمدت هنری در زمینه‌های مختلفی مانند عکاسی، مینا‌کاری، گرافیک و … را برگزار می‌کند. یک موسسه هنری مدرن می‌تواند به دو صورت تک منظور یا چندمنظوره باشد که هر کدام شرایط خاص خود را دارند.

فعالیت‌های یک موسسه هنری به‌صورت کلی به دودسته کارهای عمومی و مدیریتی و فعالیت‌های فرهنگی هنری، بصری سمیعی و مطبوعاتی تقسیم می‌شود. طبق قانون یک موسسه فرهنگی برای ثبت‌شدن ابتدا باید مجوز ارشاد اسلامی را داشته باشد و این یکی از ویژگی‌های ضروری یک موسسه هنری معتبر است

فعالیت‌های یک موسسه فرهنگی هنری

استادی که کارهای فرهنگی و هنری به وجود آمده‌اند و مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد را دارند، می‌توانند فعالیت‌های زیادی را در موضوع‌های مختلفی انجام دهند. تعدادی از این فعالیت‌ها در بخش عمومی شامل موارد زیر می‌شود:

 • اجراکردن طرح‌های فرهنگی، هنری و پژوهشی و جمع‌آوری مستندات در مورد مسائل هنری فرهنگی تاریخی و اجتماعی
 • انجام مجموعه‌ای از فعالیت‌ها گسترش مطالعه و ترویج کتاب‌خوانی + آموزش شیوه درست مطالعه و ایجاد یک فضای مناسب کتابخانه برای مطالعه
 • برگزاری کارگاه‌ها دوره‌های آموزشی کتاب‌خوانی، نقد کتاب، نقد فیلم، فن بیان، گویندگی، طراحی و  …
 • ارائه مشاوره در زمینه امور فرهنگی هنری یا سینمایی و مطبوعاتی
 • انجام فعالیت‌های تحقیقاتی پژوهشی در زمینه‌های مختلف
 • تولید طراحی و محصولات فرهنگی و هنری که مجوز دارند؛ مانند فیلم، کتاب و …

پیداکردن یک موسسه هنری مناسب

امروزه فعالیت‌های بسیار زیادی در یک موسسه هنری مدرن انجام می‌شود که می‌تواند کار را برای در زمینه‌های مختلفی مانند موسیقی، سینما، نقاشی، عکاسی و … راحت‌تر کند. برای انتخاب یک موسسه فرهنگی هنری مناسب باید به چند ویژگی توجه کرد. داشتن مجوز وزارت ارشاد، سابقه موسسه، اساتید آن، زمینه‌های فعالیت و فضای آموزشی و محل فعالیت هنرجویان از مهم‌ترین موارد هستند. یکی از موسسات معتبر در تهران موسسه فرهنگی هنری پلان است که خدمات زیادی را به هنرجویان برای پیشرفت و یادگیری ارائه می‌دهد.

برترین موسسات هنری تهران

موسسه فرهنگی هنری پلان

یکی از بهترین نهادهای فرهنگی آموزشی برتر در تهران، موسسه پلان است. این موسسه امکانات و تجهیزات مختلفی برای هنرجویان ارائه داده و دارای یک فضای متناسب با قواعد فنی شویی برای آرامش هنرجویان و پرسنل موسسه دارد. موسسه هنری مدرن پلان دوره‌های آموزشی از جمله تئاتر و سینما، نقاشی، عکاسی، موسیقی و آواز دارد هر کدام از این موارد به دوره‌های مختلفی تقسیم شده‌اند.

امکانات تجهیزات موسسه پلان

این موسسه دارای پلاتوی ۳۷ متری است که باتوجه‌به نیاز هنرجویان با استفاده از تکنولوژی مدرن با سقف آکوستیک ساخته شده است. این پلاتو برای هنرجویان رشته‌هایی مانند: تئاتر، سینما، موسیقی و … مناسب است. همچنین امکان اجراهای نمایشی نیز در آن وجود دارد و ظرفیت تماشاگر آن چهل نفر است. این موسسه هنری بیشتر از ۱۰ نوع ساز موسیقی مانند: گیتار، سنتور، پیانو و … و ابزارهای آموزشی برند صندلی میز و وایت‌برد برای استفاده هنرجویان ارائه می‌کند. از دیگر امکانات این موسسه اتاق ویژه مشاوره اتاق ویژه تدوین فیلم نیز اشاره کرد.

دوره‌های آموزشی موسسه پلان

یک موسسه هنری مدرن معمولا دوره‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت زیادی در رشته‌های هنری ارائه می‌کند. آموزشگاه پلان نیز دوره‌هایی در زمینه تئاتر و سینما ارائه می‌کند که هر کدام دارای چهار سطح مقدماتی میانی تکمیلی و پیشرفته هستند. این دوره‌ها عبارت‌اند از:

 • دوره کارگردانی
 • بازیگری بزرگسال
 • تدوین
 • فیلمنامه‌نویسی
 • گریم
 • تصویربرداری

در زمینه موسیقی و آواز دوره‌های ریتم شناسی و سلفژ، بلز و فلوت رکورد و ساز کوبه‌ای در ۳۶ جلسه برگزار می‌شود. سازهای تخصصی مانند: گیتار، پیانو، ویولن، سنتور و … نیز در ۱۲ جلسه برگزار می‌شوند. کلاس‌های آواز سنتی و بیت باکس نیز به‌صورت ۱۲ جلسه‌ای برگزار می‌شود.

کلام آخر

افرادی که به رشته‌های هنری علاقه دارند، در مسیر خود با چالش‌های زیادی روبرو می‌شوند. در صورت وجود یک استاد و یک راهنمای درست، می‌توان در وقت و هزینه صرفه‌جویی زیادی کرد و تلاش خود را هدر نداد. به همین دلیل ثبت‌نام در یک موسسه هنری مدرن معتبر می‌تواند کمک بسیار مناسبی در مسیر هنرمندان باشد.