رشته محبوب معماری

کنکور کارشناسی ارشد رشته معماری آزمونی است که افراد علاوه بر شرکت در این کنکور می‌توانند در دو کنکور دیگر نیز شرکت کنند این کار باتوجه‌به علاقه داوطلبان نسبت به گرایش‌های رشته معماری انجام می‌شود. بررسی کارنامه رتبه‌های برتر کنکور ارشد یکی از کارهایی است که می‌تواند در مشخص‌کردن اهمیت دروس مختلف به افراد کمک کند.

کارشناسی ارشد معماری دارای زیر گرایش‌های معماری فنی، معماری فناوری، معماری مسکن، معماری فضاهای بهداشتی و درمانی، معماری پایدار، معماری فضاهای آموزشی و فرهنگی و گرایش معماری است. افراد می‌توانند باتوجه‌به علاقه‌مندی خود در یکی از گرایش‌های این رشته به ادامه تحصیل بپردازند. برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد معماری و کسب رتبه برتر در این کنکور فاکتورهای زیادی باید در نظر گرفته شوند. هوش و استعداد علاقه و پشتکار هر فرد تعیین‌کننده مسیر موفقیت او در آینده خواهند بود

انتخاب آموزشگاه کنکوری مناسب

معماری دارای دروس مختلفی است که داوطلبان کنکور نیاز به مطالعه و یادگرفتن تکنیک‌های تست‌زنی هر درس را دارند. یکی از افراد ممکن است در یک درس قوی باشد و درس دیگری نقطه‌ضعف او باشد. برای مطالعه درست و مفید، استفاده از منابع آموزشی درست و فیلم‌های آموزشی می‌تواند کمک بسیاری به داوطلبان بکند. یک استاد حرفه‌ای می‌تواند بر اساس نقاط ضعف و قوت هر فردی او را راهنمایی کرده و منابع درستی را به وی معرفی کند. به همین دلیل افراد می‌توانند یک آموزشگاه کنکوری مناسب را پیدا کرده و در کلاس‌های مشاوره شرکت کنند تا در مسیر درستی قدم بردارند. همچنین افراد می‌توانند از کارنامه رتبه‌های برتر کنکور ارشد سال‌های گذشته برای پیداکردن دروس موثر استفاده کنند.

کارنامه رتبه‌های برتر کنکور کارشناسی ارشد معماری

کارنامه رتبه‌های برتر کنکور ارشد معماری

هر سال کارنامه رتبه‌های برتر کنکور ارشد معمولا بسیار جذاب است و باتوجه‌به زمان نزدیک‌شدن کنکور افراد زیادی به دنبال بررسی این کارنامه‌ها هستند. از این کارنامه‌ها افراد می‌توانند به تاثیر هر درس معدل در آزمون و همچنین سختی یا آسانی کنکور تا حدودی پی ببرند. این کار می‌تواند در مطالعه بهتر و مفیدتر در آینده به آنها کمک کند.

تاثیر معدل 

هنگام تعیین رتبه افراد در کنکور کارشناسی ارشد معماری ابتدا تراز معدل موثر با تراز نمره کتبی جمع شده و در نهایت تراز نهایی به دست می‌آید. تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد به هنگام تعیین رتبه به میزان ۲۰ درصد است. این معدل متناسب با محل دانشگاه تحصیل شده در مقطع کارشناسی معماری در عدد بزرگ‌تر از یک که معمولا ضریبی بین ۱ تا ۱ و یک‌دهم است، ضرب خواهد شد و این معدل موثر نامیده می‌شود. 

تراز در کنکور

رتبه افراد در کنکور کارشناسی ارشد بر اساس تراز می‌آید. تراز برای کم‌رنگ کردن تاثیر سختی و آسانی کنکور در میانگین دروس است و بیشترین میزان تراز هر فرد ۱۰ هزار است که ۸۰ درصد آن به میانگین دروس در کنکور بستگی داشته و ۲۰ درصد آن به معدل مربوط است. بررسی کارنامه رتبه‌های برتر کنکور ارشد می‌تواند تصویر مشخصی از تراز موردنیاز قبولی به افراد نشان دهد. نحوه محاسبه تراز به صورتی است که میانگین درصد داوطلب را تقسیم بر میانگین درصد نفر اول گرایش کرده و سپس ضربدر معدل موثر در ۸۰۰۰ می‌کنند.

میزان سختی کنکور کارشناسی ارشد

میانگین درصدهای دروس مختلف در کنکور کارشناسی ارشد باتوجه‌به سطح آسانی و سخت بودن آزمون برای رتبه‌های مختلف حساب می‌شود. تراز نیز به همین دلیل تعریف شده است. هنگامی که میانگین درصدهای باتوجه‌به این درس‌ها در آزمون محاسبه می‌شود، کارنامه ایجاد می‌شود. برای متوجه‌شدن کامل این موضوع افراد می‌توانند کارنامه رتبه‌های برتر کنکور ارشد را مطالعه کرده و میزان تراز افراد شده در دانشگاه را مشاهده کنند. این یکی از مواردی است که افراد باید قبل از شرکت در آزمون ارشد معماری به آن توجه کنند.

کلام آخر

یکی از راه‌های پیداکردن تراز موردنیاز برای قبولی در رشته موردنظر بررسی کارنامه رتبه‌های برتر کنکور ارشد است. بعد از آن افراد باید برنامه مطالعه خود را بر اساس اولویت‌بندی‌ها و نقاط ضعف و قوت خود بچینند و برای کسب رتبه برتر در کنکور کارشناسی ارشد معماری و قبولی در گرایش موردنظر خود تلاش کنند.