زبان عمومی یکی از دروس امتحانی کنکور داوطلبان دوره کارشناسی‌ارشد و دکتری می‌باشد. درصورتی‌که داوطلبان بتوانند نمره بالایی از این درس در کنکور کسب نمایند، این درصد تأثیر به سزایی در قبولی آنها خواهد داشت. کتاب زبان عمومی ارشد و دکتری تالیف دکتر رستمی، می‌تواند کمک زیادی به داوطلبان کنکور نماید.

چرا باید زبان تخصصی و عمومی ارشد را یاد بگیریم؟

افرادی که می‌خواهند وارد دوره تحصیلات تکمیلی شوند و سطح سواد و آگاهی خود را ارتقا ببخشند. اهمیت یادگیری زبان عمومی و تخصصی رشته موردنظرشان را می‌دانند. هر گونه کوتاهی در زمینه فراگیری زبان، هم وجه علمی دانشجو را نزد استاد زیر سؤال می‌برد و هم در آینده شغلی او تأثیرگذار خواهد بود.

دانشجویانی که طالب علم هستند و در خود این توانایی را می‌بینند که در مقاطع بالاتر از لیسانس تحصیل نمایند. می‌دانند که حداقل باید زبان انگلیسی عمومی را در حد متوسط روبه‌بالا فرابگیرند. زیرا دانشجویان در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری باید از کتاب‌های رفرنس و مقالات انگلیسی  برای تحقیقات و ارائه مقالات علمی خود استفاده کنند. ندانستن زبان عمومی و تخصصی رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنند می‌تواند مشکلات زیادی برای آنها به وجود آورد؛ لذا برای اینکه در آینده کاری و تحصیلی خودتان دچار مشکل نشوید بهتر است یادگیری درس زبان را به‌صورت جدی دنبال کنید.

جالب است بدانید که در اکثر رشته‌ها زبان انگلیسی عمومی ضریب دو دارد؛ اما در برخی از رشته‌ها مانند مهندسی ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست، از ضریب سه برخوردار است. البته در رشته‌هایی مانند مدیریت حمل‌ونقل دریایی بین‌قاره‌ای و مدیریت بازرگانی دریایی این درس ضریب چهار را به خود اختصاص می‌دهد؛ بنابراین می‌شود به‌عنوان یک درس تخصصی به آن نگاه کرده و روی آن برنامه‌ریزی دقیق نمود.

معرفی کتاب زبان عمومی ارشد و دکتری

کتاب زبان عمومی ارشد و دکتری تالیف دکتر رستمی قراگزلو می‌باشد. این کتاب به سبک آموزشی، آزمونی و کنکوری نوشته شده است. کتاب دکتر رستمی علاوه بر اینکه می‌تواند نیاز داوطلبان کنکور ارشد و دکتری را رفع نماید، منبع بسیار مناسبی برای آزمون‌های استخدامی نیز  می‌باشد.

ساختار این کتاب، در قالب یک طبقه‌بندی منظم، کلیه مباحث مورد نیاز بخش‌های گرامر، لغات و واژگان موردنیاز آزمون را پوشش می‌دهد. باتوجه‌ به اهمیت درک مطلب در کنکور ارشد و دکتری این بخش نیز در این کتاب گنجانده شده است.

طبق طبقه‌بندی جامعی که مؤلف این کتاب انجام داده، ابتدا مباحث مهم گرامری همراه با سؤالات چهارگزینه‌ای سال‌های گذشته، به‌صورت طبقه‌بندی‌شده در کتاب گنجانده شده است. سپس برای آموزش بهتر نکات مهم، سؤالات تألیفی هر مبحث به‌صورت تشریحی ارائه شده‌اند. همچنین علاوه بر طبقه‌بندی واژگان مهم موردنیاز در آزمون، به تحلیل و بررسی واژگان سؤالات آزمون‌های سال‌های گذشته نیز پرداخته شده  است.

در فصل صفر این کتاب، مؤلف راهنمایی جامعی در مورد روش مطالعه کتاب ارائه داده و فصل‌هایی را که رشته‌های مختلف نباید مطالعه کنند را مشخص کرده است.

کتاب زبان عمومی ارشد و دکتری تالیف دکتر رستمی

کتاب زبان عمومی ارشد و دکتری تالیف دکتر رستمی

فهرست کلی مطالب کتاب زبان عمومی ارشد و دکتری تالیف دکتر رستمی

کتاب زبان عمومی ارشد و دکتری توسط استاد تراز اول زبان کشور تألیف شده و در انتشارات نصیر (دانشگاه خواجه‌نصیر طوسی) به چاپ یازدهم در سال ۱۴۰۲ رسیده است. این کتاب به تنهایی می‌تواند نیاز درس زبان عمومی داوطلبان کنکور ارشد و دکتری را تامین نماید. دکتر بابک رستمی که ۲۰ سال سابقه تدریس زبان انگلیسی در دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌های عالی کشور را در کارنامه خود دارد و دارای تحصیلات عالی در مقاطع ارشد و دکتری در رشته‌های مهندسی و هنر است. با نحوه سوالات کنکور آشنا است و سال‌های زیادی است که در زمینه

 کنکور ارشد و دکتری به دانشجویان کمک می‌نماید. سرفصل‌های کتاب حاضر عبارت‌اند از:

– زمان های افعال

– اسم ها و ضمایر موصولی

– صفت ها و قیدها

-کلمات ربط

– وارونگی

-حروف اضافه و افعال مرکب

– وندها (پیشوندها و پسوندها)

– تست‌های طبقه‌بندی شده لغات

– آزمون‌های سال‌های گذشته

پیوست‌های کتاب شامل:

  • وجه وصفی
  • جملات سبب
  • افعال متوالی و مصدرها
  • جدول افعال بی قاعد
  • لغات جامع آزمون‌های سال‌های اخیر
  • فلش کارت‌های لغات کتاب ۵۰۴

کلام آخر

دکتر بابک رستمی، فارغ‌التحصیل دانشگاه شریف در مقطع کارشناسی‌ارشد مهندسی عمران است. همچنین رتبه اول دکتری پژوهش هنر را از دانشگاه تهران می‌باشد. ایشان سابقه طولانی در تدریس دارند و بی شک کتاب زبان عمومی ارشد و دکتری تألیف دکتر رستمی می‌تواند برای داوطلبان کنکور بسیار پرکاربرد و مفید باشد. همچنین اگر نیاز به شرکت در کلاس‌های درس زبان تخصصی و عمومی دکتر رستمی دارید برای ثبت نام به آموزشگاه پلان مراجعه نمایید.